
В умовах кризи, особливо в період політичних, фінансових і економічних потрясінь, комерційні банки починають збільшувати процентні ставки за діючими кредитами.
Працівниками банків проводиться масова розсилка листів позичальникам про те, що ставка за діючим кредитом збільшилася, і тому клієнт повинен з’явитися у відділення банку і підписати додаткову угоду. Іноді клієнтам повідомляється, що у зв’язку з поточною фінансово -економічною ситуацією в банківській сфері, відсотки переглядаються і будуть підвищені, а в окремих випадках боржники просто ставляться перед фактом, що з певної дати процентна ставка збільшується.
Аргумент у банків один: необхідність стабілізації фінансово – економічного стану свого закладу.
А підставою для підвищення ставок може вважатися наявність у договорі конкретних пунктів про те, що банк має право в окремих випадках самостійно змінювати процентну ставку за діючим кредитом, а клієнт банку при цьому повинен або погоджуватися з підвищенням процентної ставки або ж здійснити погашення наданого йому кредиту достроково. У деяких випадках право на зміну ставки може не обмовлятися прямо. Наприклад, якщо в розділі «Основні обов’язки банку» просто записано: «надання кредиту» і «інформування позичальника про зміну умов договору».
Потрібно зауважити, що діяльність банків суворо регламентується нормативно – правовими актами України про банки і банківську діяльність.
На сьогоднішній день банківським установам законодавчо заборонено здійснювати підвищення ставок по кредитам.
Стаття 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність» регулює відносини банку з клієнтами. Частиною 4 вказаної статті банкам не дозволяється в односторонньому порядку змінювати умови договорів, укладених з клієнтами, в тому числі піднімати розміри процентних ставок за кредитними договорами. Виняток становлять випадки, передбачені законом. Наприклад, банк може підвищити розміри ставок за діючими кредитами у зв’язку із збільшенням облікової ставки НБУ і виключно на підставі відповідних нормативно – правових актів.
Це положення внесено в Статтю 55 на підставі Закону України щодо заборони банкам змінювати умови кредитного договору в односторонньому порядку, який прийнятий 12.12.2008 р.
Крім цього, в Цивільному Кодексі регламентується питання зміни відсотків за кредитним договором наступним чином: умови договору щодо права банку змінювати величину ставки в односторонньому порядку вважається нікчемним, тобто недійсним.
Ще один офіційний документ, який можна застосувати в ході розгляду питання правомірності зміни банками відсотків за кредитними договорами – це Закон «Про захист прав споживачів», який встановлює норму, що положення цього Закону безпосередньо стосуються договорів споживчих кредитів, де виявлено та встановлено несправедливі умови і встановлюються дискримінаційні стосовно споживача правила зміни відсоткової ставки.
Які ж повинні бути дії позичальника у випадку, коли він повідомлений про рішення банку щодо зміни ставки за кредитом і як можна захистити свої права споживача і відповідального кредитора?
Насамперед, необхідно:
1. Платежі з погашення відсотків і основної суми позики проводити вчасно. А якщо дозволяють фінансові можливості – навіть у більшому обсязі, і не менше встановлених у договорі сум. Таким чином, у банку не з’являться додаткові підстави для дострокового розірвання кредитного договору.
2. Необхідно звернутися у відділення банку, де ви обслуговуєтеся, з письмовою заявою, в якій викласти прохання вказати причини і підстави зміни ставки за даним кредитом.
3. Підготувати та направити відповідні заяви чи скарги в Національний Банк України і місцевий орган захисту прав споживачів.
4. У разі, якщо керівництвом банку проігноровані всі ваші заяви і скарги з вимогами вказати причини та обгрунтувати зміни ставки за кредитом, необхідно подати позов до суду про визнання недійсною тієї частини кредитного договору, в якій передбачається можливість зміни ставки в односторонньому порядку (обгрунтування для цього розглянуті вище). А в порядку забезпечення позову обов’язково необхідно просити суд про заборону на збільшення ставки або вчинення інших дій, спрямованих на її збільшення.
Брали кредит буквально перед початком подій, але тоді ще було все спокійно і ніщо не віщувало біди. А тепер банк не йде на поступки і не знаємо що робити. На які закони посилатися і які доводи їм приводити.
А банк має на це право, це ж у договорі прописано. Ви що, його не читаєте? Я Вам скажу, що потрібно бути дуже підкованим, щоб розуміти що-небудь в банк. договорах. До речі, можуть підняти ставку до 45%, навіть якщо вона ще деякий час тому була 15… Це законно в нашій країні.
Банківська система на Україні ніколи не відрізнялася чесністю і прозорістю, в ній завжди були присутні підводні камені. Так і з тим, що банк сам підняв відсоток вже нічого не вдієш. Напевно цей пункт вже прописаний в договорі. Це просто ще раз підстьобне людей більш уважно вивчати кредитний договір, а не підписувати все без ознайомлення.
Багато разів доводилося брати кредити. На жаль, у кожному договорі писалося дрібним шрифтом, що банк має право підвищити ставку. Але нічого вдіяти не можна. Як кажуть, потрібні гроші йдеш на різні умови що б отримати їх в кредит.
Нічого в цій ситуації не зміниш. Більшість банків вже давно включають в кредитний договір пункт про те, що вони мають право в односторонньому порядку підвищити % ставку у випадку форс-мажорних обставин, у зв’язку з економічною ситуацією в країні і т.д.
Теперь банки так могут вскружить голову, даже не отличишь – так делать или нет. Если человек обладает знаниями, то обычно он разберется с такой проблемой, а простая женщина точно ничего не докажет.
Коли банк підняв відсоток по кредиту, то вже пізно щось робити. Можна звичайно і листи розіслати, і в суд подати, але для того щоб все це грамотно зробити, знадобиться грамотний адвокат.
Важка ситуація в країні не тільки для банків, але й для громадян країни теж. Тому, це не є підставою для підвищення ставки. Підстави передбачені тільки умовами кредитного договору.
Підняття процентної ставки по кредиту – це дуже актуальне питання на даний момент! Перед тим як підписувати договір, потрібно відразу поцікавитися чи має право банк піднімати відсотки. Але якщо все таки відсоток піднімають, то потрібно обов’язково випробувати все для того щоб цього не допустити – описані правильні дії + звернення в юридичну фірму обов’язково якомога раніше! Правда, дуже мало позитивних результатів(((
Насправді ж все досить просто: якщо банк зважився на такий крок, то значить, що в кредитному договорі з ймовірністю 99,9% є такий пункт, який допускає подібну ситуацію. І скаржитися тут марно.
У зв’язку з важкою ситуацією в Україні, деякі банки намагаються підняти ставки по кредитах. Особливо, якщо кредит в іноземній валюті. Головне – знати свої права. Моя подруга зіткнулася з такою проблемою, але своєчасне звернення до юриста допомогло уникнути багатьох проблем.