Банк – щоп’ятниці

Банк банкрут

З початку 2014 Національним Банком України були прийняті рішення про початок ліквідаційної процедури 17 банківських установ. Фінансисти почали навіть помічати дивну закономірність: практично кожну п’ятницю приймалося чергове рішення про введення в конкретний банк тимчасової адміністрації або ж його ліквідації. І на жаль, на сьогоднішній день жоден з проблемних банків, в яких була введена тимчасова адміністрація в 2013-2014 роках, так і не зміг відновити свою нормальну банківську діяльність.
Але банкрутство і ліквідація навіть дрібних банківських установ може спричинити не тільки значні втрати грошових коштів Фонду гарантування вкладів (ФГВФО). Ще є гроші, які знаходяться на рахунках юридичних осіб і підприємців у збанкрутілій установі, і вони повертаються в саму останню чергу. Це відбувається в силу встановлених вимог і правил відшкодування коштів. Тому юрособи та підприємці не часто (а правильніше кажучи – практично ніколи) мають можливість отримати належну їм компенсацію. Зрозуміло, що такий стан справ призводить до банкрутства організацій і компаній, падіння рівня ВВП, втрати фахівцями своїх робочих місць, скорочення податкових надходжень до державного бюджету та, відповідно, до втрати економікою країни значних активів. З цього випливає висновок – банкрутство фінансових установ завжди дуже негативно впливає на державу і всіх її громадян – платників податків, які змушені компенсувати збитки збанкрутілого банку.

Що робити в такій ситуації? Законодавча база передбачає, як один з можливих варіантів вирішення проблеми, повне поглинання надійною банківською установою свого проблемного колеги. Тим не менш прикладів, які доводили б, що цей варіант є гарантією отримання клієнтами своєї грошової компенсації в збанкрутілому банку, на сьогоднішній день немає. Хоча ФГВФО і Регулятор разом відпрацювали і затвердили значну кількість нормативної документації, яка безпосередньо регламентує роботу з проблемними банками. Але позитивні приклади того, що вжиті заходи дають необхідний результат, а також врятували проблемну установу, відсутні.

Чому склалася така ситуація? Невже в Нацбанку немає розсудливих і незацікавлених фахівців, які могли б запропонувати правильні рішення? Чи керівництво Нацбанку не зацікавлене в тому, щоб “почути” таких фахівців?

Адже рішення проблеми не таке вже й складне – в першу чергу, НБУ необхідно значно поліпшити індикатори реагування, які могли б виявити проблему ще на ранньому етапі її розвитку, і застосувати заходи  для попередження втрати банком своєї платоспроможності. Крім цього, виникла необхідність зробити значно простішим процес поглинання або злиття банківських установ, так як на даний момент цей процес може тягнутися дуже довго.
Також можливий варіант стимулювання поглинання збиткових банків їх стабільними конкурентами. Приміром для того, щоб підтримати платоспроможність нового об’єднаного банку, можна запровадити спеціальну методику. В момент об’єднання проблемного і здорового банків, другий в свою чергу отримує від НБУ довгостроковий кредит. Відповідно, до цього кредиту додається чіткий графік його погашення, безпосередньо з врахуванням ступеня стабілізації проблемної банківської установи. За допомогою цієї методики значним чином зростає ймовірність збільшення довіри клієнтів в загальному до банківського сектору, що надалі зможе стабілізувати банківську систему в цілому.

Тим більше, що на сьогоднішній день існує велика кількість зарубіжних позитивних прикладів таких процесів злиття або поглинання банківських установ. Потрібно тільки бажання їх вивчати і впроваджувати. А може, керівництву НБУ значно простіше і вигідніше “підтримувати” проблемні банки вливанням державних (тобто – наших з вами, навіть не вкладників даного банку) грошей ???

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

5 комментариев к записи “Банк – щоп’ятниці”

 1. Олена пишет:

  Ніколи не розуміла, навіщо в нашій країні необхідна така кількість банків. У якийсь момент було відчуття, що банків стане більше, ніж людей. У зв’язку з цим, вважаю дії Національного банку абсолютно обгрунтованими.

 2. Вероніка пишет:

  Торік приїжджали в Україну друзі чоловіка, які 20 років тому емігрували в Америку. Я їх запитала – “Що змінилося в країні за цей час і що їх найбільше здивувало.” Вони мені відповіли, що є дві речі які вони ніяк не можуть зрозуміти, але соромляться запитати – для чого наші люди носять по 2-3 мобільних телефони і навіщо нам така кількість банків?))

 3. Оля пишет:

  Я вважаю, що ліквідація банків в Україні – це природний відбір. Краще, коли працюють кілька десятків перевірених платоспроможних банків, ніж сотні відділень, які банкрутують щороку, а потім ще й свої гроші зняти не можеш.

 4. Віктор пишет:

  Найцікавіше, що не всі банки стають збитковими, а лише деякі. Ось в цьому і треба шукати причину. Для такої країни, як Україна, банків у нас забагато. І йде природний відбір. А кризові явища останнього року прискорюють цей процес.

 5. Каріна пишет:

  Взагалі давно пора б залишити на ринку 2-3 десятки нормальних платоспроможних банком. Така ситуація була б вигідна і банкам і клієнтам. Нікому буде демпінгувати і буде більше порядку.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!
Афери
Страхові афери

Кожна справа, що стосується грошей, як магніт притягує шахраїв. І...

Пишуть читачі
Банки активізують боротьбу з позичальниками

З ініціативи державного банку Укргазбанк був створений чорний список боржників,...

Закрыть