Чи вистачить коштів на справедливий суд?

Суд з банком

З 1 вересня 2015 року наберуть чинності зміни щодо сплати судового збору, які, як можна догадатись з першого разу, мають збільшити наповнення держбюджету та покрити видатки роздутої судової адміністрації. При цьому (як завжди), крайнім призначено МВФ, на вимогу якого це робиться. Головні нововведення – збільшення розміру судового збору як при поданні позову, так і для апеляції та касації, розмежування сум судового збору для позивачів – юридичних та фізичних осіб, позбавлення права на пільгу державних органів, прокуратури, Фонду гарантування вкладів, багатьох інших організацій та установ. Проаналізуємо, яким чином це позначиться на відносинах громадян з банками.
Отже, які ставки судового збору будуть діяти з 1 вересня.
За позов майнового характеру (що нас цікавить найбільше).
Юридична особа (читаємо – банк) – 1,5% суми позовних вимог, але при цьому – не менше 1 мінімальної зарплати (на даний час, і до 1 грудня 2015 року – 1218 грн, а з 1 грудня -1378 грн). Отже, якщо наприклад, банк хоче витребувати у Вас 20 тис. грн., судовий збір становитиме 1218 грн (20000*1,5%=300 грн). Тобто, більше, як 1218 грн судовий збір становитиме лише при позовних вимогах понад 81200 грн.
Фізичні особи мають сплатити 1% суми позовних вимог (при цьому – не менше 0,4 та не більше 5 мінімальних зарплат). Тобто, судовий збір в переважній більшості випадків становитиме 487,2 грн, а з 1 грудня = 551,20 грн.
В порівнянні з діючим законодавством, яке встановлює судовий збір за позов майнового характеру – 1% суми позову (при цьому не менше 0,2 та не більше 3 мінімальних заробітних плат), без розмежування для юридичних та фізичних осіб, бачимо, що збір виріс для громадян – вдвічі, для юросіб – в багатьох випадках – вп’ятеро.
Для громадян, які програють суд банку, це значні додаткові витрати, якщо суд вирішить компенсувати судові витрати за рахунок відповідача.
За немайновий позов.
Було 0,2 мінімальної зарплати (243,6 грн). Буде: для юридичної особи – 1 мін. зарплата (1218 грн), збільшення в 5 разів, для громадянина – 0,4 мінімальної зарплати (збільшення вдвічі).
За подання апеляції – 110% суми збору при поданні позову до суду першої інстанції (було – 50%), при касації – 120% суми при поданні позову (було 70%).
Як бачимо, суми судового збору виросли в 2-5 разів. Тому судитись із банком стане дорожче.

Крім фінансового, є ще один плюс для судів – зменшення кількості справ, тому надіємось, що буде прискорено їх розгляд.

«Дякуємо», що хоч не зменшено перелік категорій громадян, які не сплачують судовий збір. Мають пільги і не платять судовий збір інваліди ВВВ та сім’ї загиблих, інваліди 1-2 груп, представники дітей-інвалідів, чорнобильці 1 та 2 категорій, учасники бойових дій та Герої України (але тільки у справах щодо порушення їх прав), біженці (але лише щодо рішень про їх статус).
Але цей перелік все-одно не охоплює переважну більшість громадян, які просто не в змозі будуть винайти кошти для сплати підвищеної ставки судового збору. І як у цьому випадку реалізувати їх конституційне право на справедливий суд – питання риторичне, без відповіді у законодавстві. Ось так. Інтереси фінансового забезпечення судової системи вирішуються за рахунок неможливості доступу до цієї системи величезної кількості наших громадян.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

9 комментариев к записи “Чи вистачить коштів на справедливий суд?”

 1. Василь пишет:

  Ніякої практичної реалізації конституційного права громадян на справедливий суд – у пересічних громадян відсутні кошти на цю реалізацію. Судитись стало дорожче, а пенсії та зарплати мізерні, не збільшуються, індексацій немає. Держава, і в цьому випадку (збільшення судового збору) про людей не піклується.

 2. Валентин пишет:

  Може це і накраще :) Тепер банк точно не подасть до суду за невеликі кредити! До речі, добре що і прокуратура тепер платить за подання.

 3. Антон пишет:

  Уже около 3 лет как не могу выйти из кредитки ПриватБанка. Плачу минимальный платеж каждый месяц,но все равно происходит списание процентов-после сентября 2014 года так вообще без ведома увеличили на 5,6%. Тяжело выплатить.

 4. Ігор пишет:

  Як на мене, то на інше очікувати і не доводилося. Держава, як завжди, вирішує свої фінансові інтереси за рахунок пересічних громадян.

 5. Оксана пишет:

  Брала кредит в “Юнікредиті”. Коли закінчився срок дії карти, то мені її перевипустили без зайвих питань. Ніяких проблем з банком не було. Плачу справно мінімальний платіж. Це, мабуть, єдиний банк, де не страшно і приємно взяти кредит.

 6. Анна пишет:

  А чого ще нам очікувати від влади? Скоро звичайні громадяни навіть не зможуть подати заяву до суду. А справу з банком має, напевне, кожний другий…

 7. Віталій пишет:

  Збільшення ставок судового збору найбільше буде зачіпати інтереси боржників банків. Через те, що багато людей брали позики в іноземній валюті, в судах можна буде очікувати великий наплив позовів.

 8. Влад пишет:

  Кредити в Україні можна брати лише у випадку крайньої потреби. Надвисокі ставки, приблизно 30% річних, не сприяють кредитуванню. Крім того часто банки діють недобросовісно.
  Маю власний негативний досвід співпраці з банком “Аваль”. Мав кредитну карту терміном дії на три роки. Через два роки передзвонили з банку і зажадали погасити борг. Нібито помилково оформили на зазначений термін, а насправді дія кредитного договору два роки і нараховували мені пеню за прострочення платежу. Щоби не судитися, сплатив залишок з процентами, і більше з цим банком зв’язуватися не буду.

 9. Екатерина пишет:

  Все, як і завжди, “зроблено для людей”. Спочатку приймають закони про реструктуризацію валютних кредитів, а потім намагаються цю “діру” залатати при допомозі нових ставок судових зборів. Аби люди не мали бажання судитися з банками.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!, Суд
Реструктуризация
Реструктуризація валютних кредитів – спасіння чи крах??? Ч.2

Перед тим, як викласти думки експертів щодо впливу прийнятого Закону...

Афери
Познущаємось над шахраями?

Наскільки, все-таки, розвинута індустрія шахрайства. Весь час придумуються все нові...

Закрыть