Чому поручитель повинен відповідати?

Поручитель

Використовуючи нас як засіб заробітку, банки завжди прораховують не тільки свій прибуток, але і передбачувані ризики. Тому кожен виданий кредит завжди має своє забезпечення. Одним з найбільш небезпечних видів забезпечення (саме для родичів боржника) є поручительство.

Будучи в тісних відносинах з людиною, яка звертається до вас з проханням виступити поручителем за його кредитом, вельми складно відмовити в такій на перший погляд дрібниці. У більшості випадків порука має символічну функцію і виглядає, як надання дружньої підтримки. Але розуміючи, що кожен кредит має індивідуальну історію, усвідомлюємо, що ніхто не застрахований від форс-мажорного втручання в життя основного боржника, яке може потягнути за собою фінансові витрати поручителя.

Якщо життєва ситуація позичальника поставила його в скрутне фінансове становище, то банк, кілька разів повідомивши такого клієнта і не побачивши позитивної динаміки з погашенням заборгованості, не має право затягувати дане кредитну справу з передачею до суду. Звертаючись до суду за справедливим рішенням з повернення позичених коштів, банк вимагає розглянути можливість примусового перерахування із заробітної плати усіх учасників угоди, тобто не тільки з основного боржника, а й з усіх поручителів, задіяних у даному кредиті.

Якщо поручитель і позичальник перебувають у тісних родинних чи дружніх стосунках, то такий поручитель скоріше всього увійде в положення, і терпляче буде перераховувати гроші в погашення цього кредиту, з надією на повернення витрачених коштів після відновлення фінансового стану позичальника.

Якщо ситуація з наданням фінансової допомоги близькій вам людині цілком логічна, то виділення коштів на погашення кредиту практично стороннього вам людини буде виглядати дуже незрозуміло. Не рідкі випадки, коли колега по роботі або просто знайома людина звертається до вас з проханням допомогти отримати кредит, і прийшовши в банк «для галочки», відзначити свою присутність підписом в договорі поруки. І люди з м’яким або чуйним характером можуть погодитися на таке поручительство, не замислюючись про наслідки. Далі, такий поручитель несе прямий збиток зі свого і так не великого доходу, на користь стороннього людини.

Ні для кого не секрет, що існує категорія людей з високим ступенем нахабства (або хитрості). Тому, в сьогоднішньому кредитуванні час від часу зустрічаються випадки, коли нахабний позичальник не оплачує кредит, не дивлячись на свої високі доходи. І розуміння того, що за його борги доведеться розплачуватися людині, що поручилася за його порядність, не зупиняє і не виправляє його. А якщо врахувати ступінь досади поручителя, який розуміє, що позичальник в змозі платити за таким кредитом і не робить цього, то така ситуація виглядає просто знущальною.

Зазвичай це відбувається так: колега по роботі просить виступити поручителем за його кредитом, потім йде конфлікт інтересів на грунті чергового скорочення персоналу, а закінчується тим, що позичальник потрапляє під скорочення і ображений на всіх, хто залишилися, покидає своє робоче місце. Як відомо, центр зайнятості платить мало, якщо взагалі платить, і з цієї причини позичальник стоїть перед вибором – куди витратити свій скромний бюджет. Віддаючи перевагу родині, а не банку, йому зовсім не шкода поручителя, який внаслідок скорочення залишився на робочому місці, на відміну від основного боржника. Після чого йдуть сварки і загрози, які докорінно псують відносини між колишніми колегами. Це один з найпоширеніших варіантів, які сьогодні присутні в судовому виконанні кожного банку.

Насправді в практиці кредитування зовсім не рідкісні випадки, коли поручитель відповідає своїми грошима за необдумані вчинки позичальника. Ви тільки задумайтеся – як багато людей в нестандартній ситуації ведуть себе не зовсім адекватно.

Багато хто з нас, розсудливо міркуючи вважають, що позичальник, потрапивши у важку ситуацію, повинен перебрати всі можливі варіанти, і знайти невелику суму грошей для чергового платежу по кредиту. Але існує категорія людей, яка «опускаючи руки» впадає у відчай, і нарікаючи на жорстоку долю, не вживає ніяких дій на зустріч своєму благополуччю. Далі йде алкоголь – і доля людини розбита. Довівши себе до відчаю, така людина в останню чергу буде думати про долю поручителя. А уявіть собі, якщо таке непорозуміння сталося на початковому етапі кредиту, оформленого на велику суму. Тоді поручитель буде довго і болісно розплачуватися за дружній жест перед колегою.

На підставі викладених прикладів, хочу звернутися до свого читача з проханням ретельно зважувати кожне прохання про поручительство, з чийого-б то не було боку. Як відомо, час змінює все – і дружні взаємини теж. Тому, щоб уникнути виникнення боргової ями, та ще й не з вашої вини, прошу вас дуже-дуже уважно розглядати пропозиції виступити поручителем в банку.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

4 комментариев к записи “Чому поручитель повинен відповідати?”

 1. Михайло пишет:

  Діючим законодавством нашої держави (і не тільки нашої), а також кредитними договорами чітко визначені випадки, коли відповідальність несе саме поручитель.

 2. Віталій пишет:

  На сьогоднішній треба бути взагалі дурнем (дурепою), щоб не розуміти (при підписанні договору поручительства) яка потенційна відповідальність випливає з цього договору для поручителя!

 3. Віктор пишет:

  Шкода, що у нас поки що не стало традицією мати власного юриста; вникати в суть документів, які підписуєш. Ми досі сприймаєма інформацію з державних органів, як аксіому, і в свідомості комерційні установи досі представляємо як державні – звідси і такі проблеми.

 4. Олена пишет:

  Тому що, при оформленні кредиту йому повідомляють,що він підписує такий самий договір на кредит , як і позичальник, та в разі не спалати, вся відповідальність фінансова переходить до нього. Він знає, на що іде. Це залог стовідсоткової виплати кредиту для банку.

Оставить комментарий

Подробнее в Порука
Поручитель
Поручитель

Незалежно від того, яким банком і в якій країні видається...

Закрыть