Головне про податок на нерухомість

Nalog

Збільшено податок на нерухоме майно

Більшість повнолітніх громадян зобов’язані сплачувати податки зі своїх доходів. З недавнього часу в Україні діє ще один обов’язковий платіж, що зачіпає більшість з нас – це податок на житлову нерухомість (а з 01.01.2015 року – і на нежитлову). Ще не так давно його платив тільки певний прошарок заможних громадян. Тепер же під нього можуть підпадати і ті, хто володіє порівняно невеликими квартирами.
В кінці 2014 року по телебаченню і в інтернеті поширювалася інформація про те, що внаслідок податкової реформи нижня межа площі житла, яке підпадає під обкладення податком на нерухомість, знижена до 60 кв.м. для квартир і 120 кв.м. – для індивідуальних будинків. Дійсно, в статтю п. 266,4 ст. 266 ПКУ були внесені відповідні зміни.
В принципі, уряд і ВР вчинили дуже підло, відібравши у місцевих бюджетів прибутковий податок, натомість віддавши податок на нерухомість. І тепер місцеві ради при встановленні ставок цього податку будуть балансувати між вибором поганим і дуже поганим – або встановлювати високу ставку, викликаючи величезне невдоволення своїх громадян, або сидіти без грошей.

Однак, при детальному вивченні даного податку можна виділити ряд цікавих і важливих для громадян моментів.

Перше. Податок на нерухомість віднесено до місцевих податків. Це означає, що конкретні ставки і пільги щорічно встановлюються місцевими радами. Сказане стосується як ставки податку, так і мінімальної площі квартир. Наприклад, у Харкові міськрада ухвалила рішення оподатковувати лише житлову нерухомість з сумарною величиною, що перевищує 120 квадратних метрів. Наприклад, у людини у власності є 2 квартири площею 70 і 80 квадратних метрів. Тоді харків’янин заплатить в 2015 році податок на нерухомість з зайвих 30 кв.м. (150-120). Київські власті пішли ще далі, і в 2015 році взагалі звільнила жителів столиці від сплати цього податку.
Наша місцева рада встановила площу, неоподатковувану податком, 120 кв.м. для квартир, і 250 кв.м. для житлових будинків. Але треба враховувати, що це – загальна, а не житлова площа. Ставка податку у нас прийнята 0,5% мінімальної заробітної плати (6,09 грн за кожен кв.м. перевищення).

Висновок: Кожен населений пункт встановлює ставку податку на нерухомість самостійно. Тому його громадянам варто поцікавитися у місцевої ради:
- чи встановлена сплата цього податку в 2015 році;
- яка мінімальна площа квартир не буде обкладатися податком;
- яка щорічна ставка податку встановлена за кожен метр площі перевищення.

Друге. Якщо житло перебуває у спільній частковій власності, кожен з власників сплачує податок на свою частину квартири (п.п. 266.1.2 п. 266.1 ст. 266 ПКУ). Так, якщо квартира приватизована на 2 осіб, то платником податку на нерухомість вважається кожен з них. Однак це станеться тільки в тому випадку, коли частка кожного з власників буде перевищувати неоподатковувану площу.
Наприклад, міська рада встановила неоподатковувану житлову площу на рівні 100 кв.м. У квартирі, яка в рівних частках належить 2 членам сім’ї, загальна площа складає 140 кв.м. Однак родина податок на нерухомість за квартиру платити не буде, оскільки частина кожного з її членів в ній становить 70 квадратних метрів, що нижче встановленого мінімуму.

Висновок: Мінімальне значення неоподатковуваної площі повинно застосовуватися по відношенню до частки кожного з власників квартири.

Третє. Податок на нерухомість сплачується тільки з тієї площі, яка перевищує встановлений місцевою владою мінімум. Наприклад, якщо міська рада встановила мінімальну площу, яка не буде обкладатися податком, на рівні 100 квадратних метрів, а площа квартири у людини – 110 кв.м., то бюджет поповнитися тільки з зайвих 10 метрів території.

Четверте. Розмір податку на житлові приміщення встановлюється з розрахунку на 1 рік. Максимальна його величина зараз дорівнює 24 грн. 36 коп за 1 квадратний метр (2% від мінімальної заробітної плати). Так, якщо людина має у власності зайві 10 квадратних метрів, то за 2015 рік вона повинна заплатити не більше 243 грн. 60 коп. Ця сума має бути сплачена в наступному, 2016 році.

П’яте. В 2015 році ми будемо платити цей податок за 2014 рік (хоча за дещо іншими правилами, приклад розрахунку – нижче). До 1 липня податкова надішле повідомлення-рішення із вказанням суми податку та платіжних реквізитів, і протягом 60 днів з дня отримання цього документу має бути здійснена оплата.

Приклад розрахунку податку за 2014 рік.
Фізична особа є власником квартири житловою площею 127 кв.м., загальною – 201 кв.м. Затверджена пільгова площа – 120 кв.м, ставка податку – 1%.
За перший квартал 2014 року плата нараховується від житлової площі:
127-120(пільгова площа)=7 кв.м.
7*12,18(ставка податку 1% мін. зарплати)=85,26 грн.
85,26*3 місяці/12 місяців=21,32 грн.
За 2,3,4 квартали платіж розраховується по загальній площі:
201-120=81 кв.м.
81*12,18*9/12=739,94 грн.
Всього за 2014 рік потрібно буде сплатити податку 21,32+739,94=761,26 грн.

Про податок на нежитлову нерухомість – в наступній статті.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

2 комментариев к записи “Головне про податок на нерухомість”

  1. Віка пишет:

    Деруть, аби дерти. Якщо раніше був податок на розкіш, ще можна зрозуміти – заплатити за літак або яхту. Але дерти з простих людей податок на нежитлову нерухомість? Платити за старий гараж? Вибачте, це нонсенс.

  2. Кристина пишет:

    Это еще хорошо, что наша власть не воплотила в жизнь начальные тезисы
    о том, что квартира любой площади, даже однокомнатная, будет облагаться этим налогом! Простой люд вздохнул с облегчением, когда были определены площади жилья. Ведь, как всегда в нашей стране, бюджет пополняется только за счет рядовых граждан, которые получают мизерные доходы.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!
Іпотека
Правильно продаємо-купуємо житло

При продажу в Україні квартири, без нотаріуса (державного або приватного)...

Nalogy
Що заберуть із зарплати

Новий, 2015 рік вже встиг подарувати українцям великі зміни в...

Закрыть