Гривня впала, але поки-що не розбилася?

Тіньовий бізнес

Січень 2015 – курс гривні по відношенню до долара США на міжбанківському ринку знаходиться на позначці 19. А в лютому національна валюта впала вже до позначки в 35 гривень за 1 американський зелений. Про те, який валютний курс встановлювали в банківських відділеннях і обмінних пунктах, навіть згадувати страшно – кожен суб’єкт фінансового ринку намагався отримати максимальну вигоду на валютно-обмінних операціях за принципом «тут і вже».
Виступаючи у Верховній Раді, Голова Нацбанку Валерія Гонтарєва заявила, що тільки плаваючий курс валюти є протидією всім зовнішнім і внутрішнім загрозам, шокам і викликам. За її словами, саме завдяки гнучкості валютного курсу спостерігається підвищення конкурентоспроможності експорту, значно покращився торговий баланс. В той же час, природним чином відбувається очищення банківської системи від неплатоспроможних фінансових установ.
Але чи так це насправді? Як довго триватимуть такі різкі коливання валютних курсів? І до якої позначки може опуститися гривня, якщо протягом березня місяця ми продовжуємо отримувати через різні ЗМІ повідомлення:
- Нацбанк України сьогодні знову знизив офіційний курс гривні;
- до закінчення торгів на міжбанку гривня дещо зміцнилася;
- Національний Банк України знову не втримав гривню і т.д.
В основу Програми Міжнародного валютного фонду, яка передбачає розширене фінансування України в обсязі 17,5 мільярда американських доларів протягом чотирьох років, закладений прогноз курсу гривні на 2015 рік на рівні 22 грн./$, а середньорічний показник – 21,7 грн./$.
Але, як заявив Олександр Савченко, відомий економіст і фінансовий експерт: «Не варто чекати зміцнення гривні, якщо ці гроші МВФ просто зайдуть на Україну. А от якщо хоча-б 30% від загальної суми цих коштів направити в економіку, тоді курс може зафіксуватися на рівні 21-22 грн. за один долар США».
Інший відомий економічний і фінансовий аналітик Олег Устенко заявив, що гроші МВФ, навіть якщо на ринок і не підуть, допоможуть стабілізувати курс в районі 22,5 грн./$. Але на жаль, ненадовго.
У той же час Андерс Аслунд, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона (Вашингтон) вважає, що гривня взагалі є дуже дешевою валютою, якою б системою стандартів її не вимірювати. Основною причиною її падіння є суттєве скорочення міжнародних резервів України. Тому, чим більше буде резервів, в тому числі за рахунок допомоги з боку міжнародних фінансових організацій, тим більше шансів стабілізувати валюту. В іншому випадку можна очікувати подальшої девальвації гривні, і відповідно, зростання інфляції.
Виходить, що така довгоочікувана допомога від МВФ, нарешті врятує національну валюту від подальшого падіння? На жаль, навряд-чи. Тому що державний борг України наближається до позначки в 70 млрд доларів США, а це не багато – не мало – розмір річного валового внутрішнього продукту, який запланований на 2015 рік.
І можливо, одним із доказів цього є те, що перший транш, отриманий від МВФ у розмірі 5 мільярдів доларів США в середині березня цього року, був використаний наступним чином: 2,5 млрд спрямовано НБУ на золотовалютні резерви. А інші 2,5 млрд знаходяться на рахунках Міністерства фінансів. І передані вони будуть, як заявила міністр фінансів України Наталія Яресько, уряду для … виконання своїх боргових зобов’язань.
На сьогоднішній день курс гривні до інших валют і далі нестабільний. Більш того, вже є всі підстави очікувати наступного витка девальваційно-інфляційної спіралі.
Досить аргументовано коментує ситуацію Василь Юрчишин – директор економічних програм Центру ім. Разумкова. На його думку, вищевказана спіраль буде «підтримувати» найважливіші економічні та соціальні розриви в Україні. Так, з одного боку, буде спостерігатися розширення бар’єрів виробничого та інвестиційного оновлення у зв’язку зі значним зростанням вартості імпортного устаткування і зарубіжних технологій, результатом чого мають стати підвищення продуктивності праці і, відповідно, доходів населення. З іншого боку, стан житлово-комунальної сфери консервується на невизначений термін через те, що оплата за імпортні газ/нафту відбувається в доларах, а населення здійснює плату за послуги в гривнях. Це буде дестабілізувати гривню. А, значить, провокувати появу нових негативних економічних і соціальних втрат.
Таким чином, девальвація гривні – це проблема загальнодержавна, і пов’язана вона з тим, що в країні слабка економіка і низький рівень фінансової грамотності населення. І який фіскальний або монетарний інструмент український уряд стане використовувати, не настільки важливо. Якщо буде розвиватися економіка, зростуть доходи населення, покращиться становище виробників і споживачів, запрацює закон попиту і пропозиції – зміцниться і гривня. А поки вона падає. І прогнозувати покращення, на жаль, підстав немає…

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!
Nalog
Транспортний податок – лише для багатих?

Транспортний податок в 2016 році Завершуємо ознайомлення із податками на...

Nalog
Що потрібно знати про земельний податок

Більшість громадян України мають у власності або в користуванні земельні...

Закрыть