
В зв’язку із багатьма нововведеннями в банківському секторі, що направлені в основному, на обмеження дій навіть із власними коштами, вирішив підготувати матеріал про все, що понапридумував НацБанк, щоб ускладнити життя простим українцям.
Отже, обмеження НБУ для фізичних осіб.
1. Відповідно до Постанови НБУ №540 від 2 вересня 2014 року, заборонено знімати валюту на суму понад 15 тис. грн. (в переводі по курсу), та в гривнях – не більше 150 тис. грн. за один день. До речі, останнє обмеження не стосується виплат від Фонду гарантування вкладів (ФГВФО). В принципі, простих громадян ці обмеження не зачіпають ніяк. Хоча тим, хто отримує значні перекази в валюті за кордону або продає нерухомість, створює досить серйозні труднощі.
2. Постановою НБУ №591 від 22 вересня 2014 року встановлено максимальну суму в 3 тис. грн, на яку можна купити валюти за один день. ПриватБанк ввів своє обмеження – не більше 200 доларів. Можливо, таке обмеження в деякій незначній мірі і корисне. Адже встановлений політичний курс валюти, який в умовах паніки значно нижчий від ринкового. Тому валюта в банках перетворилась на дефіцит, доступ до якого мало лише керівництво банку. В умовах обмеження продажу, та ще й тільки по паспорту, доступ до цього дефіциту отримали вже й філії та відділення. І заробити на різниці курсів можуть і місцеві банкіри. Сам був свідком, як за одну “ходку” від банку до валютчиків на цій різниці наближена до банку людина “заробила” 140 грн. А ось простим громадянам знову-ж таки, від цього обмеження – ні холодно, ні жарко. Як купували в “валютчиків”, так і далі будуть купувати. І хоча розпочалась серйозна боротьба із “чорним” валютним ринком (для того, щоб вимусити людей здавати валюту банкам по заниженому курсу), я абсолютно впевнений в безперспективності цієї затії. Там, де є 10 відсотків прибутку за 5 хвилин, будь яка протидія приречена. Думаю, що закінчиться це лише збільшенням “податків” валютчикам. Та й гривню обмеженнями не стабілізуєш.
3. Грошові перекази за кордон – протягом одного дня до 15 тисяч гривень готівкою, понад 15 тис. – тільки з картки або рахунку, але не більше 150 тис. грн. протягом місяця. Проте, ці обмеження не стосуються оплати лікування, навчання, похорон, а також при виїзді за кордон на постійне місце проживання.
4. Грошові перекази із-за кордону переводяться на картку у відповідній валюті, з якої можна зняти у касі банку в сумі до 15 тисяч гривень в день (в еквіваленті), або до 150 тисяч – у гривнях.
5. І можливо, найважливе обмеження, з яким ми стикаємось найчастіше – неможливість переказу у валюті іншій фізичній особі в межах України. Не маючи бажання самому шукати відповідну норму законодавства, вирішив одночасно промоніторити роботу служби підтримки Приватбанку, на яку чув багато нарікань.
На сайті Привату у чаті задав питання:
“Доброго дня. Уважно вивчаю обмеження, встановлені НБУ для фізичних осіб, і не знаходжу обмеження щодо переказів у валюті іншій фізичній особі. Не підкажете, на основі якого документу ПриватБанк не проводить таких переказів. Буду дуже вдячний.”
І буквально за хвилину отримав чітку професійну відповідь від консультанта:
“ЗАКОН УКРАЇНИ «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» п.28.1. Міжбанківський переказ між банками, членами платіжних систем, за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, здійсненими їх власниками в межах України, проводиться лише у валюті України, незалежно від того, в якій валюті відкритий рахунок клієнта”
Як бачите, у моєму випадку служба підтримки спрацювала на “Відмінно”.
Всі обмеження спрямовані на те, щоб угробити малий бізнес. Беру товар (у мене косметика) малими партіями, розрахунок в доларах, і то бігаю по банкам в пошуках валюти. Ось “прикормила” касира в Ощадбанку – дзвонить, як долари привозять по курсу 13. Продають реально з-під поли, дякую цукерками. жесть
Будь-які обмеження стосуються лише простих громадян і ускладнюють їм життя. Ті ж валютники домовляються з начальниками відділень та на кілька паспортів купують валюту. Сподіваюся, що все це тимчасово і з поліпшенням економічної ситуації всі обмеження знімуть.