Поганий бізнескредит. Хто винен?

Тіньовий бізнес

Розглядаючи український малий та середній бізнес, можна говорити про недостатньо відкриті відносини між ним і податковою службою. Знаючи статистику, що понад 50% ВВП розвинених країн становить податок саме з цього сегменту господарської діяльності, мимоволі задаємося питанням – чому в Україні основна частина податків ховається тіньовими оборотами, і яку роль в цьому відіграють банки?

Знаючи про скромні доходи наших громадян розуміємо, що купівельна спроможність стандартного українця не настільки висока, щоб підприємець мав великий прибуток. А враховуючи розмір оподаткування, напрошується висновок, що саме це породжує тіньову економіку. І поки не буде глобальних змін, наші бізнесмени так і будуть шукати всілякі шляхи економії на податках. Враховуючи той факт, що перед вітчизняним бізнесом стоїть така суттєва перепона, варто торкнутися теми собівартості фінансових ресурсів.

Порівнюючи відсоткові ставки за кредитами з європейськими, американськими або навіть російськими розцінками, бачимо суттєву різницю. З таким підходом до фінансової підтримки українського бізнесу, сучасний підприємець втрачає можливість мати прийнятне джерело додаткового фінансування. Ознайомившись з діючими процентними ставками, бачимо середню цифру в межах 45% – 70% в річному численні. Значить бізнесмен, отримавши подібний кредит, повинен заробити значно більше. А з урахуванням сучасної конкуренції ця умова виглядає практично невиконуваною. Багато підприємців в принципі не мають настільки високу прибутковість. Отже, позбавлені можливості розвинути власний бізнес за допомогою банківського кредитування.

Одночасно з цим банкіри, відстоюючи власну позицію, звинувачують бізнес в ситуації, що створилася. Справа в тому, що багато підприємців, маючи збитковий бізнес, заздалегідь готуються до походу в банк за кредитом, звітуючи перед податковою службою завищеними доходами. А перебуваючи на єдиному податку, все одно несуть фіксовані витрати. Далі, приходять в банк з податковою декларацією та пред’явивши кредитному менеджерові звіт про процвітаюче підприємство просять для отримання чималі суми кредитів. Але з часом, невміло керуючи власним капіталом, знову-таки залишаються без доходу. Банк, видаючи кредит, очікує своєчасного та повноцінного погашення. А подібні випадки тільки обтяжують його роботу, створюючи тривалу низку процесів по стягненню заборгованості. Тому відносини між фінансовими установами та підприємцями сьогодні виглядають дуже і дуже обережними.

Наступна не менш значима причина, полягає в тому що більша частина українського малого та середнього бізнесу не має ліквідної застави. Суть в тому, що підприємець найчастіше претендує на досить велику суму кредитних коштів. А по умовам кредитування, така позика повинна мати рівноцінне забезпечення. Звичайно, існують варіанти отримання позики під застави товару, наявного у бізнесмена. Але подібна угода для банкіра не виглядає, як привабливе капіталовкладення. Ось і виходить, що банки бояться кредитувати підприємців, а бізнесмени бояться закладати власне майно, не довіряючи банкірам.

Аналізуючи підхід до бізнесу розвинених країн, хочеться відзначити наявність пільгових програм, фінансованих державою, що значною мірою допомагає розвивати бізнес і вийти на стабільний прибуток. А вже потім належним чином платити податки, тим самим – дякуючи державі за можливість повноцінно працювати на ринку. У випадку з українськими реаліями, таких програм не існує. А якщо і приймаються подібні рішення, то тільки для обраних, тому ретельно приховуються від загальної розголосу. Чи ще простіше – створюються на абсолютно нездійсненних умовах.

Усвідомлюючи можливість регулювання потоку податків, і використовуючи банківську систему як фінансовий інструмент, наш уряд має можливість докорінно змінити ситуацію. Але цього не відбувається протягом довгих років. Тому, прогнозуючи відносини між банками і малим бізнесом можна впевнено говорити, що без корінних змін в ешелоні влади, ситуація залишиться незмінною.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

5 комментариев к записи “Поганий бізнескредит. Хто винен?”

 1. Наталя пишет:

  Порівнювати наш бізнес і західний, на мій погляд, взагалі не можна. Ми знаходимося в дуже різних умовах. У нас набагато вищі податки, відсотки за кредитами, та й менталітет абсолютно інший, а це теж потрібно враховувати.

 2. Петро пишет:

  Ось саме через таких недобросовісних позичальників, банки не дають кредити підприємцям, у яких справи йдуть зовсім не погано. Все-таки моя думка, це питання варто переглянути і врегулювати, має ж бути вихід…

 3. Марта пишет:

  Думаю, що все таки цю проблему потрібно вирішувати у вищих ешелонах влади. Наприклад, Прийняти чіткий законопроект, який допомагав би малому і середньому бізнесу з тими ж кредитами.

 4. Олена пишет:

  Звичайно, нашій країні не вистачає малого та середнього бізнесу. Він не може нормально розвиватися, адже великий бізнес його просто витісняє його, а як почуєш про податки, та й уже не дуже й хочеться ставати бізнесменом.

 5. Віталій пишет:

  Про що ми взагалі говоримо щодо бізнескредитів та розвитку малого та середнього бізнесу, якщо в нашій країні рівень податків найбільший у світі, а перспективи розвитку малого та середнього бізнесу взагалі дуже складні. З цього все й випливає.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!
ПРИВАТбанк
Чому ПРИВАТБАНКУ немає в рейтингу надійних банків

Детально розглядаючи рейтинги українських банків, звертаємо увагу на те, що...

Рейтинг банків
Рейтинг надійності українських банків 2013

Українські банки, як і всі інші фінансові установи світу, стрімко...

Закрыть