Постанова Нацбанку №202. Вкладники – без паніки!

Постановление НацБанка

З 8 квітня цього року набрала чинності Постанова Національного банку України №202, яка забороняє здійснення ряду операцій банкам, якими були порушені економічні нормативи. Згідно з роз’ясненнями НБУ, заборона введена з метою забезпечення стабільності та стимулювання капіталізації.

Ситуація на ринку дуже складна, а банки, які користуються ситуацією і діють неправомірно і з метою наживи, повинні нести покарання. Багато експертів згодні з НацБанком і підтримують цю постанову. Хоча вона і не зовсім досконала, але здатна позитивно вплинути на ситуацію.
Постанова поширюється на роботу тільки тих фінансових установ, які порушили економічні нормативи, ліміти валютних позицій. Беруться до уваги порушення, допущені з 6 лютого поточного року, які стосуються саме зростання курсу іноземної валюти по відношенню до національної. Також мова йде про банки, які навмисне формували резерви під валютні кредити, договори про які були заключені ще до 6 лютого, цими діями зменшуючи регулятивний капітал. Виключенням є лише ті кредити, в договори яких після 6 лютого вносилися зміни у бік збільшення терміну використання, але тільки якщо це не пов’язано з реструктуризацією або збільшенням суми кредиту.

Обмеження торкнулися і ті банки, у яких в зв’язку з обвалом курсу національної валюти, після 6 лютого спостерігаються збитки, що в свою чергу, були викликані формуванням резервів, призначених для відшкодування можливих втрат (мається на увазі по активних операціях банку).

Постанова НБУ буде діяти до 7 травня поточного року. У період з 8 квітня і по 7 травня 2014 банкам-порушникам забороняється надавати позики без їх забезпечення, пролонгувати або укладати нові договори з інсайдерами. Крім цього, до 7 травня заборонено погашати достроково власні боргові цінні папери банкам, що порушили економічні нормативи (винятком є ​​лише той випадок, коли погашення не спричинить за собою погіршення ліквідності, а ціна погашення буде не вище 50% від номіналу цінних паперів).

Порушникам забороняється придбавати від свого імені цінні папери недержавного зразка і викуповувати власні акції. Що стосується інсайдерів , то банкам заборонено достроково здійснювати їм повернення депозитів. Також під забороною опинилися виплати премій керівництву. На період дії постанови банкам заборонено здійснювати витрати на відкриття нових підрозділів і навіть надавати послуги, пов’язані з фінансовими консультаціями.

Багато банкірів вважають цю постанову несвоєчасною. З їх слів, результат від даних обмежень буде тільки негативним. Але НБУ вважає, що обвал курсу національної валюти спровокований банками штучно. Адже всі інсайдери, що мають доступ до інформації, недоступної для простого громадянина країни, з легкістю можуть маніпулювати на подібній ситуації і таким чином заробляти цілі капітали. Обмеження, введені тільки для банків, що порушили економічні нормативи, необхідні і сподіваюся, допоможуть стабілізувати існуючу складну ситуацію.

Що стосується вкладників банків – порушників (що потрапили під санкції, передбачені вищевказаною Постановою), то на них ці ​​обмеження ніяк не вплинуть. Обмеження стосуються тільки самої діяльності банків та інсайдерів. І головне – в тексті Постанови немає згадок про заборону видачі депозитів для громадян (заборона діє тільки для інсайдерів).

Не виключено, що несумлінні банки можуть і призупинити видачу депозитів. Це малоймовірно, але можливо. Але юридично це буде незаконно, і кожен громадянин має право звернеться до суду з вимогою забезпечити дотримання його прав.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

10 комментариев к записи “Постанова Нацбанку №202. Вкладники – без паніки!”

 1. Георгій пишет:

  Особисто мені ясно одне. Давно пора наводити порядок у банківській системі України. Тільки порядок-то можна навести за умови, що в країні нормально працює економіка. Без цього банки просто маніпулюють засобами, а реального прибутку, підтвердженого якоюсь продукцією, вони не мають. Люди вносять реальні фізичні гроші, а отримують віртуальні і до того-ж знецінені дивіденди.
  Нерозумно.

 2. Ірина пишет:

  Добре, що у мене ніде гроші не лежать на депозиті та в меня немає кредиту. Я співчуваю тим людям, у яких кредити саме в доларах. Тому що переплатять вони дуже-дуже багато. Але останнім часом курс тримається більш-менш стабільно, не скаче.

 3. Альона пишет:

  Возможно я повторюсь и кто-то не согласится со мной, но мое мнение таково, что меньше надо связываться с банками. А сейчас тем более. Не надо ставить деньги на депозит, чтобы потом не плакать.

 4. Марина пишет:

  Думаю призупиняти видачу вкладів банки не стануть. Якщо НБУ вже взявся за перевірку їх роботи, то так грубо порушувати закон банки навряд чи стануть. Тому вкладникам боятися нічого! А що стосується контролю за видачею позик – вважаю ці санкції абсолютно правильними. Видача подібних позик може привести до банкрутства банків, або до відкликання ліцензій у них, так як це зараз відбувається в Росії.

 5. Дарина пишет:

  Думаю, що курс навряд чи вже буде в діапазоні 9-9,5 грн./дол. Знімати депозити вже пізно, та особливо і вкладати нікуди. У нас як завжди, як тільки курс росте, всі біжать за депозитами, все заспокоїлося, народ несе все назад. Потрібно просто філософськи до всього ставитися;) А уряду видати таку постанову, щоб банки боялися вживати такі заходи, за якими йдуть жорсткі санкції.

 6. Сергій пишет:

  Як мені здається все це робиться тільки заради зменшення курсу. Тільки не зрозуміло допоможе це чи ні. Але ось за кілька днів курс долара звичайно виріс. Так, що ситуацію кардинально не змінили.

 7. Марина пишет:

  Все-таки це правильне рішення було прийнято Нацбанком. Головне тепер – його правильно реалізувати. А потім вже і будуть результати. Побачимо як з часом впаде курс долара і євро.

 8. Катя пишет:

  Можу де в чому погодитися з попередніми коментарями. Думаю, курс долара піде на спад і стабілізується в діапазоні 9-9,5 грн./дол. Тоді вже і можна спокійно знімати депозити.

 9. Настя пишет:

  Це все так складно, що дуже важко усвідомити, що потрібно робити звичайним вкладникам в даній ситуації. Практика життя показує, що це треба просто перечекати і все владнається.

 10. Михась пишет:

  Найгірше що можна зробити в такій ситуації – це бігти в банк і знімати гроші з депозитів в панічному режимі. Ось це дійсно може привести до розорення банків. А так ситуація поступово стабілізується. І цілком можливо що ті хто не забрав депозити, опиняться у виграші.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!
Проблемы банков
Проблеми банків – проблема вкладника. Ч.2

У 2013 році українська банківська система пережила «період застою», а...

Проблемы банков
Проблеми банків – проблема вкладників

На сьогоднішній день, коли в країні політична напруга просто зашкалює,...

Закрыть