
При продажу в Україні квартири, без нотаріуса (державного або приватного) не обійтись. Однак і продавець, і покупець до здійснення угоди теж повинні належним чином підготуватися.
Так, продавець після знаходження відповідного покупця і домовленості з ним про ціну, має перевірити у себе наявність всіх документів, а також зібрати необхідні довідки. Крім того, якщо в квартирі прописана малолітня дитина, то для продажу необхідно попередньо отримати дозвіл опікунської ради.
Що потрібно продавцеві:
1. Правовстановлюючі документи на квартиру, до яких відносяться угоди про продаж або обмін, дарча, свідоцтво на спадщину, або рішення суду, що узаконює приналежність житла.
2. Документи про право власності (за наявності), а також виписка з реєстру речових прав.
3. Технічний паспорт на житло.
4. Довідка з ЖЕКу про те, що в квартирі ніхто не прописаний.
5. Звіт про експертну оцінку вартості квартири.
6. Паспорт та ідентифікаційний код.
Додатково можуть знадобитися:
- згода чоловіка (дружини) на продаж квартири, яке засвідчується нотаріусом в його (її) присутності під час здійснення угоди;
- банківська квитанція про сплату податку з доходів громадян (далі – ПДФО).
Як відбувається продаж квартири
Перед посвідченням договору купівлі-продажу нотаріус повинен перевірити квартиру на предмет її належності, відсутності арешту, застави, іпотеки і т.д. Крім цього, для відчуження квартири він, у разі необхідності, повинен отримати згоду на це чоловіка (дружини) продавця. Після цього нотаріус перевіряє особу покупця і його дієздатність. Не виключено, що нотаріус може зажадати і від чоловіка (дружини) покупця аналогічну згоду на покупку квартири.
Потім нотаріус перевіряє наявність у продавця експертної оцінки на квартиру. Її повинна зробити фірма, що має для цього спеціальний дозвіл. Незалежна оцінка на квартиру є базою для нарахування ПДФО, а також справляння державного мита. Тому ціна квартири в договорі не може бути меншою, ніж її експертна оцінка.
Сама операція з продажу квартири включає в себе такі кроки:
1. Підготовку нотаріусом проекту угоди про купівлю-продаж і його підписання сторонами вже на фірмовому бланку. У ньому мають бути присутні всі істотні умови, що стосуються характеристики квартири, її вартості (яка вказується у валюті України), порядку оплати, термінів звільнення житла і т.д. Текст договору, запропонований нотаріусом, сторони вправі доповнити і своїми умовами.
2. Здійснення розрахунку в присутності нотаріуса, якщо це передбачено положеннями договору.
3.Регістрацію нотаріусом переходу власності на нерухомість за покупцем і видачу йому витягу з відповідного реєстру.
Після підписання угоди і внесення оплати за житло, продавець повинен передати покупцеві технічний паспорт на квартиру, а також ключі від неї. З цього моменту угода щодо відчуження квартири для продавця вважається завершеною.
Витрати, пов’язані з продажем квартири
Крім оплати вартості квартири, її продаж вимагає від продавця і покупця додаткових витрат. Вони включають в себе держмито за нотаріальне посвідчення договору і податки, які сторони повинні заплатити перед його підписанням. Усі банківські реквізити надає нотаріус. Він же потім залишає у себе оригінали квитанцій. Крім цього, сторонам необхідно буде сплатити і послуги нотаріуса, пов’язані з здійсненням операції.
Податки, що стягуються перед продажем квартири:
- ПДФО, який сплачується продавцем за ставкою 5% від вартості квартири;
- збір до Пенсійного фонду, який платить покупець у розмірі 1% від ціни квартири.
Зверніть увагу, що продавець звільняється від сплати податку з доходів у тому випадку, коли для нього це була перша продаж нерухомості протягом року, а також за умови, що квартира є його власністю більше трьох років. Якщо квартира отримана в спадщину, то пільга з податку діє незалежно від часу володіння нею. Необхідність сплати податку повинен перевірити нотаріус перед здійсненням операції.
Що платити нотаріусу:
1. Державне мито в розмірі 1% від ціни квартири. Воно може бути сплачене продавцем, покупцем, або обома сторонами в узгоджених між ними частинах.
2. Плату за перевірку квартири в державних реєстрах на предмет власності, наявності арешту, застави, і т.д., яку вносить продавець.
3. Вартість послуг з оформлення права власності на квартиру, оплачувану покупцем.
Головне правило – продаж квартири здійснюється тільки через нотаріуса! Він не тільки засвідчить договір, але і допоможе підготувати для угоди необхідні документи та забезпечити дотримання інтересів усіх її учасників.
Якщо вірити Вам, то додаткові оплати за продаж квартири не дуже й великі. Хоча нещодавно моя кума продала свою квартиру, так різні доплати в загальній сумі коштували десь до 10% вартості самої квартири. Ось так от продаються у нас квартири. Правда, вони робили це в перший раз, і може їх десь обдурили?
Коли ми продавали одну і купували іншу квартиру, мало не каменем спотикання і страшним словом було БТІ. Зі статті я зрозуміла, що тепер туди і ходити не потрібно? Просто все це було і минуло як страшний сон і питанням я більше не цікавилася, а тепер – мало що може трапиться, от і намагаюся внести ясність.
Вартість продажу нерухомості дійсно може варіюватися від 4% до 10%. При цьому вартість послуг нотаріуса взагалі не має якихось обмежень у законодавстві. Якщо квартира придбана (а точніше – оформлено/переоформлено право власності, тобто виданий правовстановлюючий документ) протягом останніх трьох років, то потрібно заплатити податок 5% + нотаріус бере мінімум 1% і якусь фіксовану суму + 1% до пенсійного фонд. Ось уже у нас виходить більше 7%. А ще є процедура підготовки документів до продажу, яка може мати як офіційні, так і неофіційні платежі…
Тут в кожній ситуації індивідуальний підхід.
Зараз в країні така криза, що навіть страшно. Сьогодні купиш квартиру, а завтра в неї снаряд потрапить. Якщо вже й зв’язуватися з купівлею-продажем, то краще не в доларах, і краще шукати знайомих перевірених покупців.
Безумовно, жодна угода з нерухомістю (звичайно якщо вона має документи і потрібен перехід права власності) не може пройти без нотаріуса. Самому в цю справу вплутуватися занадто клопітно. Потрібно знати куди іти. Тому або знайомий, який “собаку з’їв”, або надійний агент з нерухомості – ось основне правило на мій погляд.