Правильно продаємо-купуємо житло

Іпотека

При продажу в Україні квартири, без нотаріуса (державного або приватного) не обійтись. Однак і продавець, і покупець до здійснення угоди теж повинні належним чином підготуватися.

Так, продавець після знаходження відповідного покупця і домовленості з ним про ціну, має перевірити у себе наявність всіх документів, а також зібрати необхідні довідки. Крім того, якщо в квартирі прописана малолітня дитина, то для продажу необхідно попередньо отримати дозвіл опікунської ради.

Що потрібно продавцеві:
1. Правовстановлюючі документи на квартиру, до яких відносяться угоди про продаж або обмін, дарча, свідоцтво на спадщину, або рішення суду, що узаконює приналежність житла.
2. Документи про право власності (за наявності), а також виписка з реєстру речових прав.
3. Технічний паспорт на житло.
4. Довідка з ЖЕКу про те, що в квартирі ніхто не прописаний.
5. Звіт про експертну оцінку вартості квартири.
6. Паспорт та ідентифікаційний код.

Додатково можуть знадобитися:
- згода чоловіка (дружини) на продаж квартири, яке засвідчується нотаріусом в його (її) присутності під час здійснення угоди;
- банківська квитанція про сплату податку з доходів громадян (далі – ПДФО).

Як відбувається продаж квартири
Перед посвідченням договору купівлі-продажу нотаріус повинен перевірити квартиру на предмет її належності, відсутності арешту, застави, іпотеки і т.д. Крім цього, для відчуження квартири він, у разі необхідності, повинен отримати згоду на це чоловіка (дружини) продавця. Після цього нотаріус перевіряє особу покупця і його дієздатність. Не виключено, що нотаріус може зажадати і від чоловіка (дружини) покупця аналогічну згоду на покупку квартири.
Потім нотаріус перевіряє наявність у продавця експертної оцінки на квартиру. Її повинна зробити фірма, що має для цього спеціальний дозвіл. Незалежна оцінка на квартиру є базою для нарахування ПДФО, а також справляння державного мита. Тому ціна квартири в договорі не може бути меншою, ніж її експертна оцінка.

Сама операція з продажу квартири включає в себе такі кроки:
1. Підготовку нотаріусом проекту угоди про купівлю-продаж і його підписання сторонами вже на фірмовому бланку. У ньому мають бути присутні всі істотні умови, що стосуються характеристики квартири, її вартості (яка вказується у валюті України), порядку оплати, термінів звільнення житла і т.д. Текст договору, запропонований нотаріусом, сторони вправі доповнити і своїми умовами.
2. Здійснення розрахунку в присутності нотаріуса, якщо це передбачено положеннями договору.
3.Регістрацію нотаріусом переходу власності на нерухомість за покупцем і видачу йому витягу з відповідного реєстру.

Після підписання угоди і внесення оплати за житло, продавець повинен передати покупцеві технічний паспорт на квартиру, а також ключі від неї. З цього моменту угода щодо відчуження квартири для продавця вважається завершеною.

Витрати, пов’язані з продажем квартири
Крім оплати вартості квартири, її продаж вимагає від продавця і покупця додаткових витрат. Вони включають в себе держмито за нотаріальне посвідчення договору і податки, які сторони повинні заплатити перед його підписанням. Усі банківські реквізити надає нотаріус. Він же потім залишає у себе оригінали квитанцій. Крім цього, сторонам необхідно буде сплатити і послуги нотаріуса, пов’язані з здійсненням операції.

Податки, що стягуються перед продажем квартири:
- ПДФО, який сплачується продавцем за ставкою 5% від вартості квартири;
- збір до Пенсійного фонду, який платить покупець у розмірі 1% від ціни квартири.

Зверніть увагу, що продавець звільняється від сплати податку з доходів у тому випадку, коли для нього це була перша продаж нерухомості протягом року, а також за умови, що квартира є його власністю більше трьох років. Якщо квартира отримана в спадщину, то пільга з податку діє незалежно від часу володіння нею. Необхідність сплати податку повинен перевірити нотаріус перед здійсненням операції.

Що платити нотаріусу:
1. Державне мито в розмірі 1% від ціни квартири. Воно може бути сплачене продавцем, покупцем, або обома сторонами в узгоджених між ними частинах.
2. Плату за перевірку квартири в державних реєстрах на предмет власності, наявності арешту, застави, і т.д., яку вносить продавець.
3. Вартість послуг з оформлення права власності на квартиру, оплачувану покупцем.

Головне правило – продаж квартири здійснюється тільки через нотаріуса! Він не тільки засвідчить договір, але і допоможе підготувати для угоди необхідні документи та забезпечити дотримання інтересів усіх її учасників.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

5 комментариев к записи “Правильно продаємо-купуємо житло”

 1. Іван Борисович пишет:

  Якщо вірити Вам, то додаткові оплати за продаж квартири не дуже й великі. Хоча нещодавно моя кума продала свою квартиру, так різні доплати в загальній сумі коштували десь до 10% вартості самої квартири. Ось так от продаються у нас квартири. Правда, вони робили це в перший раз, і може їх десь обдурили?

 2. Олена Олегівна пишет:

  Коли ми продавали одну і купували іншу квартиру, мало не каменем спотикання і страшним словом було БТІ. Зі статті я зрозуміла, що тепер туди і ходити не потрібно? Просто все це було і минуло як страшний сон і питанням я більше не цікавилася, а тепер – мало що може трапиться, от і намагаюся внести ясність.

 3. Сергій пишет:

  Вартість продажу нерухомості дійсно може варіюватися від 4% до 10%. При цьому вартість послуг нотаріуса взагалі не має якихось обмежень у законодавстві. Якщо квартира придбана (а точніше – оформлено/переоформлено право власності, тобто виданий правовстановлюючий документ) протягом останніх трьох років, то потрібно заплатити податок 5% + нотаріус бере мінімум 1% і якусь фіксовану суму + 1% до пенсійного фонд. Ось уже у нас виходить більше 7%. А ще є процедура підготовки документів до продажу, яка може мати як офіційні, так і неофіційні платежі…
  Тут в кожній ситуації індивідуальний підхід.

 4. Олена пишет:

  Зараз в країні така криза, що навіть страшно. Сьогодні купиш квартиру, а завтра в неї снаряд потрапить. Якщо вже й зв’язуватися з купівлею-продажем, то краще не в доларах, і краще шукати знайомих перевірених покупців.

 5. К_С пишет:

  Безумовно, жодна угода з нерухомістю (звичайно якщо вона має документи і потрібен перехід права власності) не може пройти без нотаріуса. Самому в цю справу вплутуватися занадто клопітно. Потрібно знати куди іти. Тому або знайомий, який “собаку з’їв”, або надійний агент з нерухомості – ось основне правило на мій погляд.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!
Nalogy
Що заберуть із зарплати

Новий, 2015 рік вже встиг подарувати українцям великі зміни в...

Defolt
Чи загрожує Україні дефолт. Доповнення

Як стало відомо, на початку жовтня міжнародним рейтинговим агентством Fitch...

Закрыть