
Чому одні банки видають кредит грошима під реальних 100% річних, інші – під 20%, а клієнт цього не бачить?
Зараз банки направо і наліво видають споживчі кредити, так як попит на такий продукт колосальний. А це вигідно всім – і позичальнику, в разі гострої необхідності грошей, і банку. Банки мають дуже хороший дохід з даного виду кредитування. Причому не тільки з великих кредитів, але і з маленьких дохід виходить солідним. Потребуючи певну суму позикових коштів, багато хто з нас не втрачає часу і звертається в перший-ліпший банк для отримання споживчого кредиту.
В силу того, що не всі знайомі з банківською системою, багато хто вважає, що у всіх банках приблизно все однаково.
Але залежно від внутрішньої політики кожного конкретного банку, умови по кожному виду кредиту можуть разюче відрізнятися. Саме з цієї причини може так виявитися, що ви оформили кредит під реальних 100% річних , тоді як у сусідньому банку можна було б отримати цю ж суму під 20% річних.
Адже відповідь на найважливіше питання – у скільки вам вийде кредит, і скільки складе переплата, необхідно знати до моменту видачі кредиту. Але деякі позичальники, в силу своєї недосвідченості у спілкуванні з банками, дізнаються про всі підводні камені вже в процесі дії кредиту, коли назад вороття немає.
Чому ж так виходить, що багато хто з нас переплачує занадто високий відсоток по кредиту, і на що варто звернути увагу, щоб заощадити при кредитуванні?
Всім відомо, що будь-який кредит ми беремо на визначений строк та під певний відсоток. Це обов’язкова умова кожного банку, що за користування позиковими засобами ви платите йому певний відсоток. Процентна ставка при цьому широко і голосно афішується, так як зазвичай це досить невеликий відсоток. При цьому, якщо це процентна ставка 20-22% , її так і озвучують, а от якщо більше 36% , тоді можуть вам піднести як 3% на місяць, щоб візуально не різало око і приваблювало якомога більше клієнтів.
Але лише дуже небагато банків видають вам споживчий кредит, взявши тільки лише заявлений відсоток за використання кредитних коштів. Тому, щоб не потрапити в халепу, слід дуже уважно, вже на першому етапі знайомства з банком, до підписання будь-яких паперів, ознайомитися з умовами кредитного договору.
З чого ж ще складається споживчий кредит ?
На які пункти кредитного договору варто звернути увагу:
1 ) процентна ставка по кредиту;
2 ) відсоток за видачу кредиту або одноразову комісію;
3 ) наявність комісії за супровід кредиту або ведення рахунку;
4 ) щомісячна комісія;
5 ) можливість дострокового погашення кредиту і чи передбачені за це штрафні санкції;
6 ) розмір штрафу та пеня за несвоєчасні платежі по кредиту;
7 ) чи існує комісія за закриття кредитного договору.
Всі ці пункти дуже важливі. І ніхто вам не озвучить нічого з вищепереліченого, (крім відсоткової ставки за кредитом), якщо ви самі не поцікавитеся. Природно, поставивши запитання кредитному співробітнику про наявність всіх цих додаткових комісій, вам дадуть відповідь, що вас чекає. Але дуже небагато позичальників, в силу своєї необізнаності, задаються такими питаннями, тому і потрапляють в безглузде становище і переплачують за кредитом всі 100 відсотків, а то й більше.
Самий ідеальний і дешевий кредит той, умовами кредитного договору якого передбачено наявність тільки лише певного відсотка за користування кредитними коштами. Це звичайно мрія, а не кредит. А якщо при цьому ще й невисокий процент. Хоча бувають і такі кредити. Також не так страшно, якщо вам доведеться певну невелику суму заплатити за отримання кредиту. А от якщо з вас хочуть щомісяця отримувати додаткову комісію за ведення рахунку або за супровід кредиту, перед прийняттям рішення досконально порахуйте витрати.
Ми завжди вдало брали безвідсотковий кредит на техніку в Дельта – банку. А цього року зробили нововведення – за щомісячну оплату платежу по кредиту беруть плату 10 грн., і за смс-ку про стан рахунку – 15 грн. на місяць.
На жаль “невидимі” платежі в банках застосовуються часто-густо. Я, наприклад, і читала уважно і перевіряла все, але все одно попалася на такий прийом. Тому якщо вже ви і вирішили взяти кредит, потрібно підготуватись і вивчити умови кредиту якнайкраще і не поспішати. І брати все таки краще у великих банках.
Мої знайомі беруть кредити у Приват Банку і проблем у них немає. В основному беруть ліміт з карти і погашають до певного терміну, ще ніхто не спізнювався і все нормально, підводних каменів не було. Але особисто наша сім’я кредитів не бере взагалі ні за яких умов. Маю тверду переконаність, що треба жити за своїми можливостями.
Я взагалі не люблю брати кредитів, у мене друг брав кредит, за 3 роки йому вийшло що він переплатив за кредит в 2 рази більше. А якщо вже і брати то краще взяти договір, і перечитати його з юристом.
Можу сказати, що і я випробувала на своїй шкурі наслідки прихованих комісій при взятті кредиту на телефон у ПриватБанку. Начебто все розповідають так злагоджено і красиво, а на ділі близько 20% переплати на взятий мною смартфон в супермаркеті(((
Досить часто недосвідчений клієнт банку потрапляє в невигідні для нього ситуації. Виною цьому неуважність при ознайомленні з усіма пунктами кредитного договору. Забувши про такий важливий момент, мені довелося переоформляти договір в Дельта Банку, вдруге погашаючи суму позички. Ви запитаєте, як це можливо. У нашій державі з розмитим законодавством на фінансовому ринку і не таке трапляється…
Хотів вас так само застерегти з таким видом накрутки відсотків, як частково дострокове погашення. Не завжди цей підпункт прописаний в договорі і не завжди прибавка процентної ставки є законною. Проте бувають такі ситуації, коли внесеш частково дострокове погашення, природно без всяких штрафів, проте в квитанції раптом вкаже, що у зв’язку з цим, ваш процентна ставка була підвищена, наприклад, на 3-5%. Будьте уважні і читайте договір!
Так, взяти почитати, звичайно і краще, але хто ж його вам дасть. Я колись звернулася до банківського економіста за копією банківського договору. Але дівчина, банківський працівник, ввічливо стала викручуватися, випитувати для чого і т.п. У підсумку, я пішла лише з банківськими реквізитами, що засвідчують, що я є клієнтом цього банку.
Звичайній людині дуже важко розібратися в тонкощах банківських прихованих комісій. А менеджери їх представляють як страховки і т.п. Їх договори звичайно на декількох сторінках дрібним шрифтом. І найкраще – це взяти його з собою і вдома в спокійній обстановці прочитати. І виділити питання, які потрібно уточнити у кредитного інспектора.