
У зв’язку з панікою в банківському секторі, продовжимо тему про те, що робити вкладнику у разі ліквідації банку.
Адже, на жаль, не всі банки, що похитнулись, вдається врятувати. У разі, якщо зусилля тимчасової адміністрації та кураторів виявляться марними, такий банк у майбутньому очікує банкрутство і процес ліквідації.
Для початку необхідно уточнити, що оголошення про ліквідацію банку ніколи не буває раптовим. При виникненні серйозних проблем, НБУ визначає їх і вводить тимчасову адміністрацію. У свою чергу, основна мета тимчасової адміністрації – це налагодження фінансової діяльності банківської установи. Якщо ж виконати дане завдання не вдається (а термін близько 1-2 роки), НБУ забирає банківську ліцензію і починає процес ліквідації банку.Цей путівник розроблений саме з метою проінформувати вкладників про їх подальші дії у разі виникнення подібної ситуації, і крок за кроком допоможе розібратися у всьому.
1. Визначення права на компенсацію.
Право на компенсацію по вкладу, сума якого менше 150 000 гривень, має кожен вкладник. Але враховувати необхідно той факт, чи був банк дійсним, а не тимчасовим членом Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) на момент оформлення вкладу. Якщо ж ліквідаційний процес почався, така інформація користі вже не принесе, оскільки чи є банк дійсним учасником ФГВФО дізнаватися необхідно безпосередньо в той день, коли відбувається оформлення вкладу. Після цього дізнатися подібну інформацію буде досить складно.
2. Офіційна дата розрахунків.
Офіційною датою для виконання всіх розрахунків, які безпосередньо пов’язані з ліквідаційним процесом (в тому числі і право вкладника на отримання компенсації) починається з дня призначення ліквідатора банку. З даною інформацією можна ознайомитися в газеті «Голос України», «Урядовий кур’єр». Насправді, вкладники можуть не хвилюватися, так як сам ліквідатор зобов’язаний протягом 20 днів з моменту свого призначення підготувати для ФГВФО повний список вкладників, які вправі отримати грошову компенсацію. Дана схема стосується тільки тих вкладників, сума вкладу яких не більше 150 000 гривень.
3. Вкладникам, у яких депозити в іноземній валюті.
Вклади в іноземній валюті компенсуються ФГВФО в такому ж порядку. Компенсація відбувається за курсом НБУ, встановленим на день призначення ліквідатора .
4. Отримання компенсації.
Після закінчення 20 робочих днів з моменту початку ліквідаційного процесу, потрібно уважно стежити за інформаційними повідомленнями ФГВФО для того, щоб дізнатися яким способом будуть відбуватися виплати. ФГВФО виплачує грошові кошти через інші банківські установи. Отримати свої кошти можна протягом трьох місяців. Всю необхідну інформацію вкладник може дізнатися за телефонами ФГВФО, на офіційному сайті ФГВФО або самого ліквідованого банку.
5. Якщо ви запізнились.
Для вкладників, які не змогли забрати свою компенсацію протягом трьох місяців, існує можливість отримати грошові кошти ще протягом трьох років. Для цього просто необхідно звернутися в ФГВФО і подати відповідну заяву про виплату гарантованої компенсації. Після того, як ФГВФО отримає письмову заяву вкладника, він зв’яжеться з ним, оголосить своє рішення, а також всі подробиці щодо виплати компенсації.
6. Якщо вклад більший, як 150 000 гривень.
Для вкладників, у яких сума депозиту перевищує 150 000 гривень, застосовується абсолютно інша схема. Протягом місяця після початку ліквідаційного процесу, вкладник зобов’язаний звернутися до ліквідатора і написати заяву. Якщо ж вкладник не встигає зробити це в зазначений термін, після його завершення потрапити в список можна тільки за рішенням суду, і тільки за умови вагомої причини. В іншому випадку, банківська заборгованість, яка не стягнута протягом місяця, вважається погашеною. І ще важливо – отримати грошову компенсацію можливо, тільки якщо у ліквідатора залишилися кошти після виплат першочерговим кредиторам.
Когда украинцы получали в Ощадбанке компенсационную пластиковую карточку вместе с инструкцией к ней, каждому было предложено расписаться за получение одной гривны, якобы во столько оценивается выдаваемая карточка. Между выражением “Получил ОДНУ” и словом “ГРН.” оставлено свободное место. Для чего, как вы думаете?
Подсказка: кассир разъяснила, что денег на карточке нет, а в инструкции к карточке ясно написано, что деньги на карточку уже перечислены.
У БРР, чи то пак у банку регіонального розвитку, який лопнув ще в 2008, лежав мій невеликий депозит, його зі скрипом, але повернули. А от гроші на безнальних рахунках фірми, а там сума дужже пристойна була, “пішли у вічність”:(((
У мене після крізи 2008-го року була проблема з одним депозитом, який лежав в Укрпромбанку. Банк збанкрутував і тому було складно знайти, хто повинен мені повернути вклад. Спочатку на їх сайті було написано, що в Ощадбанку, але там нічого про нього не знали. А потім з’явилася інформація, що у Родовідбанку. І вийшло повернути вклад, правда вони два тижні не могли мені віддати вклад у валюті, в підсумку я піддалася і вони мені дали в гривневому еквіваленті, за жахливо низьким курсом. Після цього, я відкриваю депозити тільки в ПриватБанку і Укрексімбанку, так як вони на перших позиціях у рейтингу по надійності.
Та так, стаття якраз в тему, особливо якщо враховувати, що банк, в якому зберігав невеликий депозит, недавно збанкрутував. Тепер мені дана інфа стала цікава, оскільки звалився один з відомих – Брокбізнесбанк. Добре, що на сайті банку з’явилася вся необхідна інформація, однак осад залишається гірким. Мабуть не судилося у нас в країні побачити потужну банківську систему, тепер доведеться пильніше вивчати необхідну інформацію, перш ніж комусь довіряти свої кровні.
За великим рахунком банки дуже теж стали хитрі, і вклади не хочуть особливо повертати і людей відпускати, тому домовляються з більш великими і ці великі поглинають їх, і залишаються все в плюсі – у людей робота, у директора гроші, і вкладники на місці.
Це якраз зараз досить актуальна тема. Скільки банків звалилося, а скільки ще впаде, у багатьох залишаються вклади. Я сам був у подібній ситуації колись, дуже розумію тих, хто зараз нервує…
Думаю, все набагато простіше. При відкриванні вкладу обов’язково вибирати банк, який є учасником ФГВФО. І покласти суму до 150 000 гривень. Тоді й проблема банкрутства вас, як вкладника, не стосуватиметься
Дивовижна одноманітність з депозитами. Знову понадіявся, що у владі люди розуміють у виробництві, економіці, але бажання вкрасти знову перемогло бажання зробити народу краще життя. Це вже пройдений шлях – і тимчасові адміністрації НБУ, і вливання НБУ та інформування вкладників. Коли скарбниця порожня то і чекати нічого. Банки, які залишилися, шукають шляху до банкрутства, інші господарі вже хапнули і втекли. Яскравий приклад – банк НАДРА. Вже потонув, отримав нову дотацію, знову вкрав і завмер. Вкладники зрозуміли, що нічого не отримають, розійшлися, все затихло, і з попелу з’явився знову Фенікс на ім’я НАДРА. Знаю, що якщо будуть гроші із заходу, їх не дадуть на погашення боргів перед вкладниками.
Звичайно, жоден банк не застрахований від подібного, але все ж ті установи, які на ринку не один рік, не ліквідуються так часто, як ті, що тільки з’явилися. Тому сто разів варто подумати, куди нести свої грошики.
Так, у зв’язку з нинішньою ситуацією в країні це може стати актуальним питанням. Сама гроші в банку не тримаю, але багато клали гроші на депозит. І забирати багато хто не стали, хоча все одно знято з них вже велику кількість грошей. Дуже хочеться, щоб написане вище не знадобилося нікому.
Із законом страхування, який компенсує мені мої гроші в разі визнання банку банкрутом стало якось спокійніше. До того ж зовсім небагато банків “лопаються”. Я вибираю банки, виходячи з їхнього рейтингу і власних коштів, така статистика є у вільному доступі.
Ситуація з поверненням грошей за своїми вкладами завжди неоднозначна і дійсно, повернути свої гроші постає дуже великою проблемою. Банки хоч і зобов’язані заздалегідь сповіщати про свою ліквідацію, рідко слідують цьому правилу.
Так не хотілося б зіткнутися з подібною ситуацією! Тому й не тримаю свої гроші в банках і знайомим своїм не раджу. Адже зараз така плутанина всюди твориться. А якщо вклади і є у кого, то людина не завжди в курсі, що банк ліквідують. Так що, в будь-якому випадку таку інформацію корисно знати.