Як зареєструватись підприємцем

FOP

Дуже часто умови бізнес-кредиту вигідніші за умови споживчого кредитування. Тому вирішив ознайомлювати читачів сайту із самою актуальною та необхідною інформацією для суб’єктів підприємництва.
Підприємницька діяльність в Україні може здійснюватись у двох формах: фізичною особою – підприємцем або юридичною особою.
Ця рубрика створена саме для підприємців – з детальною інформацією щодо реєстрації, внесенні змін, припиненні, виборі системи оподаткування та кодів виду діяльності, звітності, сплаті податків, отримання та використання електронного цифрового підпису, роботі в електронному сервісі платника податків, перевірки надійності бізнес-партнера, та багато іншого, що необхідно знати.
Тим більше, що ця інформація мені «рідна», враховуючи багаторічний досвід роботи на посаді державного реєстратора та після цього – підприємцем.

Всі реєстраційні дії здійснюються відповідно до Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» державним реєстратором, який перебуває у штаті місцевого управління юстиції.

В цій статті розберемо, як зареєструватись фізичною особою – підприємцем (спрощено – підприємцем або ФОП).

Адреси реєстраційних служб, з телефонами для зв’язку та графіками прийому можна знайти на офіційному сайті Державної реєстраційної служби України.
Зауважу, що необхідна адреса саме робочого місця державного реєстратора, а не реєстраційної служби, які можуть відрізнятись. Тому-що частина держреєстраторів ще до цього часу працюють в приміщеннях райдержадміністрацій (міськвиконкомів).

Подавати документи необхідно реєстратору лише за місцем Вашої прописки! При цьому, Закон про держреєстрацію визначає, що документи подаються за місцем проживання. Це може бути навіть готель чи гуртожиток, і проживати за цією адресою можна навіть тимчасово. Але Законом «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» назва якого абсолютно протилежна його суті, передбачена обов’язковість реєстрації місця проживання протягом десяти днів.
Важливо також, що необхідно вказувати повну адресу – поштовий індекс, вулицю, будинок, квартиру.
Так багато уваги приділив цьому питанню тому, що це – найчастіша причина відмови в реєстрації підприємця.

Документи можна подати також в Центри надання адміністративних послуг, і в них-же отримати оформлену Виписку з Єдиного державного реєстру (надалі буде вживатись скорочена назва – ЄДР). Але цей варіант довший по часу і не такий надійний. Тому рекомендую, все-таки звертатись саме до державного реєстратора.

Документи можна подавати:
- особисто (необхідно з собою мати паспорт, дані якого держреєстратор обов’язково звірить із записами в реєстраційній картці);
- нотаріально уповноважити іншу людину;
- надіслати поштою (якщо Ви, наприклад, перебуваєте за кордоном), але у цьому випадку необхідно свій підпис на реєстраційній картці засвідчити в нотаріуса (якщо за кордоном – в консульстві);
- подати в електронному вигляді через відповідний сервіс (про цей сервіс та ЕЦП буде окрема стаття), але у цьому випадку необхідно мати електронний цифровий підпис, який можна отримати безкоштовно в податковій – зараз вона називається державна фіскальна служба.

Подається лише два документи – реєстраційна картка форми 10

  Реєстраційна картка форми 10 (із зразком заповнення) (168.0 KiB, 185 скачиваний)

 яку Ви можете скачати та просто замінити відповідні клітинки, виділені червоним кольором, своїми даними, та копія ідентифікаційного коду, який ще недавно перейменували в реєстраційну картку облікового номеру платника податків, але вже встигли перейменувати ще раз – зараз цей папір називається “документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків”.
Сплату реєстраційного збору (зараз перейменований в адміністративний збір) за державну реєстрацію відмінено.
Вимоги до заповнення РКФ10 прості – українська мова, великі друковані літери.
Код виду економічної діяльності (далі – КВЕД) необхідно вибирати чотиризначний, основний – записується першим. Детально, як правильно визначити КВЕДи – в наступній статті.

Зареєструватись ФОП можна з 16 років, але в цьому випадку ще додається нотаріально засвідчена згода батьків. З 18 років в громадянина наступає повна цивільна дієздатність, і такої згоди вже не потрібно.

Після отримання і перевірки документів, звірки реєстраційної картки з паспортом, держреєстратор має видати Вам опис прийнятих документів, відсканувати їх, та не пізніше наступного робочого дня внести дані в ЄДР. Перевірити стан реєстрації можна на офіційному сайті Міністерства юстиції.

Внесені дані електронкою передаються в статистику, податкову (фіскальну службу), Пенсійний фонд, які автоматично ставлять підприємця на облік, та знову-ж таки в електронному вигляді відправляють дані назад в ЄДР. Зазвичай, це займає два дні. Після отримання цієї інформації, реєстратор зобов’язаний протягом 24 годин!!! безкоштовно видати (або направити рекомендованим листом, на що грошей не виділяється) підприємцю Виписку з ЄДР, в яку вже будуть внесені дані про взяття на облік. Спосіб отримання Виписки Ви самі вибираєте при заповненні РКФ10.

Але якщо необхідно відразу або відкривати рахунок в банку, або заключати угоди, можна не чекаючи, подати запит держреєстратору на отримання платної Виписки, в якій ще не буде даних про взяття на облік у вищевказаних органах (реєстратори називають цей документ «недовипискою»). Детально про отримання інформації з ЄДР – в наступних матеріалах.

Як додаток до документів, можна відразу подати заяви на спрощену систему оподаткування та реєстрацію платником ПДВ (детально про вибір системи та зразок заяви – в наступних матеріалах).

Громадяни, які відмовились від ідентифікаційного коду, його копію не подають, але мусять мати відповідний запис про відмову в електронному безконтактному носії паспорта. Це дуже серйозне та з технічної сторони не підготовлене нововведення, яке значно обмежує можливості таких громадян.

Держреєстратор має право не прийняти документи для розгляду або відмовити у проведенні реєстраційної дії через дуже невелику перелік підстав. І якщо Ви зробили все, як описано в даній статті, причин не проводити реєстраційну дію (чи чекати від Вас додаткової матеріальної подяки), в реєстратора просто не буде.

І на завершення ще одне – Свідоцтва про державну реєстрацію не видаються вже 4 роки, і якщо у Вас його хтось вимагає, це свідчить про повну безграмотність та відсталість від життя такої особи. Факт державної реєстрації підтверджують Виписка, Витяг або Довідка з Єдиного державного реєстру!

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

6 комментариев к записи “Як зареєструватись підприємцем”

 1. Ленка пишет:

  В статті коротко і змістовно роз”яснено основні аспекти реєстрації підприємцем.Я взяла для себе багато корисної інформації,так як зараз планую свою підприємницьку діяльність.Виписала для себе перелік документів,які потрібно подавати.

 2. людмила пишет:

  Так зареєструватися легко. А ось зняти з себе підприємство дуже важко. Головне не загубить форму 4опп. Вона необхідна,щоб узяти кредит і не тільки.

 3. Екатерина пишет:

  Вдячна за чудову статтю, в якій все розписано до самих дрібниць. Саме зараз працюю над таким. Збираю всі необхідні документі, поки що ніяких проблем не виникає.

 4. Дмитро пишет:

  Добрий день. Працюю підприємцем вже рік. Часто в мене вимагають свідоцтва про державну реєстрацію. Алн мені його не видавали. Завдяки вашій статті можу бути впевненим у своїй правоті. Дякую!

 5. Андрій пишет:

  Дуже гарно і зрозуміло все описано, враховано навіть дрібниці, які досить важливі при оформленні, адже їх багато хто не знає!

 6. Данило пишет:

  Дуже хороша стаття! Завжди хотів зареєструватися підприємцем, але не знав як. З цієї статті я дізнався більше, ніж від будь-го або сайту. До цього моменту не знав, що факт державної реєстрації підтверджує витяг або довідка з єдиного державного реєстру.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!, Підприємцю
Predprinimatel i registrator
Про автора

Я звик бути чесним. Думаю, що це найкращий метод спілкування....

Суд з банком
Чи вистачить коштів на справедливий суд?

З 1 вересня 2015 року наберуть чинності зміни щодо сплати...

Закрыть