Валютні перекази. Кому можна, а кому – ні

Проблемы банков

Для того щоб розібратися з проблематикою, нам потрібно проаналізувати Закон України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

Банківські установи можуть відкривати власним клієнтам поточні, депозитні, а також кореспондентські рахунки. Важливо відзначити, що всі операції, які пов’язані з міжбанківськими переказами, здійснюються за допомогою цих кореспондентських рахунків. Наприклад, якщо ви є клієнтом банківської установи А і бажаєте передати певні грошові кошти суб’єкту банку Б, то й використовують цей банківський інститут. Кореспондентські відносини виникають на основі відповідного двостороннього договору в порядку, визначеному Нацбанком. Зараховуватися на рахунок клієнта кошти можуть при їх внесення в готівковій формі або за допомогою переведення безготівкових заощаджень у формі переказу з будь-яких інших рахунків.

Що таке платіжні системи і як вони працюють? Проаналізувавши статтю 9 Закону «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», можна зробити висновок, що перекази грошових коштів на території нашої країни можна здійснити за допомогою внутрішньодержавних платіжних систем (ПС) або міжнародних (МПС).

Поряд з цим, всі ПС, крім внутрішньобанківських, зобов’язані здійснювати свою діяльність відповідно до певних правил, які встановлюються засновниками платіжної організації. Ці основоположні пункти зобов’язані описувати не тільки внутрішньоорганізаційну структуру системи, але і порядок та ініціювання переказів, а також вказувати, яким способом можна оформити користування послугами даної системи. Важливим суб’єктом є Національний Банк України, який веде спеціально існуючий реєстр ПС та операторів послуг, що надаються, і, відповідно, систем розрахунків. І діяльність операторів таких послуг вважається правомірною з дня їх реєстрації.

Суб’єктами правовідносин, які виникають при здійсненні переказів або знятті грошей є учасники – користувачі платіжних систем (а саме – платники та одержувачі).

Необхідно відзначити, що електронні гроші – це міра вартості. Вони зберігаються на спеціальному електронному пристрої певним чином і приймаються іншими особами як засіб платежу. Для того, щоб ці гроші не були фікцією, кошти мають бути підтверджені зобов’язаннями за допомогою надання користувачам або яким-небудь комерційним агентам можливості обміну на відповідні готівкові та безготівкові кошти. Тобто, можна сказати, що всі електронні гроші можна використовувати в якості оплати за послуги.

Ініціювання переказу певної суми грошей можна здійснити різними способами:
- подачею розрахункового документа;
- за допомогою подачі в банківську установу відповідного документа на здійснення переказу певної суми коштів у готівковій формі;
- шляхом подання ініціатором операції в установу, яка є учасником ПС, визначеного документа, який використовується в даній системі для здійснення ініціювання та подальшого проведення переказу;
- в інші способи, передбачені в ЗУ під номером 2346-14.

Що стосується питання про перекази грошових коштів у валюті, то законодавець чітко визначив рамки дозвільних процедур.
Лише у грошовій одиниці України (причому безвідносно, в якому саме грошовому еквіваленті відкриті клієнтські рахунки), здійснюються міжбанківські перекази із застосуванням електронних грошових коштів між банківськими установами, які є учасниками внутрішніх ПС – по всіх операціях в межах нашої країни.
А ось що стосується міжбанківських переказів між банками, які є учасниками міжнародних ПС, то тут ситуація інша. Тому-що операції із застосуванням електронних платіжних засобів, що проводяться поза країною, і такі ж, але в межах її, якщо держателями електронних грошей є нерезиденти України, здійснюватись повинні обов’язково в тій валюті, яка визначена у договірних документах, оформлених організаціями цих систем.

Таким чином, різниця полягає в тому, що в першому випадку переказ здійснюється між банками в рамках єдиної банківської системи, а в другому – між учасниками міжнародної ПС. Також відмінність є в суб’єктах-учасниках: перекази в національній грошовій одиниці здійснюються для українців – власників електронних засобів, а у валюті можливі тільки для нерезидентів України.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

5 комментариев к записи “Валютні перекази. Кому можна, а кому – ні”

  1. Федір пишет:

    Зараз у нас дуже непроста економічна ситуація. Курси валют змінюються майже щодня і увесь час у сторону підвищення. Це дуже “жирний мінус”. Ринок купівл-продажу валюти плавно став на 99% чорним.

  2. Олена пишет:

    В Україні в останні кілька місяців, не те, що отримати гроші в банку в іноземній валюті неможливо, її там і купити нереально. А взагалі у мене до банків немає довіри, особливо на рахунок депозитів.

  3. Ірина пишет:

    Буквально кілька днів тому отримала грошовий переказ в доларах. При відкритті валютної карти, в ПриватБанку отримати долари на руки не становить ніякої проблеми. Дуже шкода, що не відкрила карту раніше. Кілька разів отримувала перекази в Ощаді в гривнях, і істотно при цьому втрачала.

  4. Єва пишет:

    Погоджуся з попереднім коментарем. Дуже шкода, що наші банки не видають гроші в іноземній валюті. А взагалі, у мене така недовіра до всіх цих банків і електронних грошей. Мені якось надійніше, коли гроші, як кажуть в народі, під матрацом.

  5. Анна пишет:

    Я живу в Україні, регулярно переказую електронні грошові кошти через банк, тільки в гривнях. В іншій валюті, долар або євро, банк не видає. А шкода …було б непогано..

Оставить комментарий

Подробнее в WM, Важливо!
Конвертація валюти
Гривню відпустили

Після проведення виборів, національну гривню все-таки відпустили у вільне плавання....

Пишуть читачі
Страхи позичальника

Публікуємо ще один дуже цікавий та повчальний лист читача сайту....

Закрыть