Використовуємо строк позовної давності !!!

Суд з банком

Економічні потрясіння, які вже кілька років відчуває Україна, не могли не відобразитись на фінансовому благополуччі наших громадян. Наслідком стала нездатність дуже багатьох позичальників виконувати свої зобов’язання, взяті перед банками. У цій ситуації фінансові установи не сидять, склавши руки, і масового подають на позичальників позови про стягнення не лише основної суми заборгованості, але й пені та штрафних санкцій.
У ряді випадків, захищаючись у суді від претензій банку, необхідно знати про існування строку позовної давності. Нагадаємо, що за законодавством це той термін, який відводиться для подачі позову. За вимогами про стягнення заборгованості за кредитами він стандартний і становить три роки (ст.257 Цивільного кодексу України).

На практиці це можна використовувати наступним чином. Як правило, банк, подаючи позов до суду, прикладає до нього детальний розрахунок сум до стягнення за весь період. Потрібно сісти, і не поспішаючи розібратися в ньому. Якщо у позичальника існують сумніви в правильності наданих цифр, то у запереченнях на позовну заяву (а їх в будь-якому випадку писати обов’язково) слід вказати на це. Далі, на першому засіданні рекомендується заявити клопотання про те, щоб банк надав детальний і достовірний розрахунок заборгованості. Це необхідно зробити для того, щоб подивитися, які періоди були закриті платежами по кредиту.

Далі потрібно пам’ятати про те, що по кожному простроченого платежу строк позовної давності відраховується окремо. Такий висновок зробив Верховний Суд України у своїй постанові від 19.11.2014 р. у справі № 6-140цс14.
Пояснимо це на такому простому прикладі. Умовами кредитного договору передбачено, що особа зобов’язана вносити щомісячні платежі в період між 20 і 25 числом кожного місяця. Починаючи з січня 2011 року, людина по кредиту платити перестала. Тоді термін позовної давності для стягнення заборгованості за січень починає відраховуватись з 26 січня 2011 року і закінчується 26 січня 2014. Аналогічно розраховується позовна давність і за простроченими платежами за інші місяці.
Тому банк може розраховувати на отримання заборгованості лише за ті місяці прострочення, по якій на дату звернення до суду позовна давність ще не минула.

Разом з тим, закінчення строків ще не означає автоматичну відмову банку в задоволенні позову. Для цього позичальник до прийняття рішення по справі, повинен попросити суд застосувати по відношенню до виниклого спору позовну давність (ч.3 ст. 267 ЦК України). Зробити це можна як у запереченнях на позов, так і шляхом подачі окремої письмової заяви.
Якщо в ході розгляду справи з’ясується, що банком терміни дійсно пропущені, то можна не боятися стягнення не лише основних платежів, але і пені та штрафів, нарахованих на прострочені платежі. Справа в тому, що згідно ст. 266 ГК України при закінченні терміну давності за основним платежем, те ж саме відбувається і з додатковими вимогами, в число яких входять штраф і пеня.

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

3 комментариев к записи “Використовуємо строк позовної давності !!!”

  1. YurgenDn пишет:

    Оцінюючи свої відносини з банками і відносини моїх знайомих, можу сказати, що на розум все частіше приходять слова Аль Капоне – “Добрим словом і пістолетом можна зробити набагато більше, ніж просто добрим словом”. Це я до того, що банки використовують не тільки законні лазівки для стягнення боргів, а й активно залучають до цього напівкримінальні структури. А подібні люди не дуже охоче обтяжують себе правовою казуїстикою. І таке питання, як закінчення строку позовної давності їх зовсім не цікавить. Це я до того, що крім хорошого адвоката нешкідливо мати й інші корисні знайомства. Наприклад близьке знайомство з ким-небудь з керівництва добровольчих батальйонів. З досвіду скажу, таке знайомство моментально повертає спір назад в правове поле.

  2. Андрій пишет:

    Та з нашими банками мати справу треба тільки в разі крайньої необхідності. Колись брав кредит в дельта – банку, так домовлялися про один відсоток, а отримав зовсім інший. Довелося погашати достроково.

  3. Борис пишет:

    Я не дуже добре ставлюся до кредитів, намагаюся взагалі ніколи не брати. Брав кредит в “Приваті” – начебто все заплатив, через півроку виявилося, що я їм ще повинен – 100 грн., Виявилося у мене там 1 грн. з чимось недоплачена було, а менеджер мені навіть нічого не сказав. Бодатись з ними не захотів. Заплатив і зажадав довідку, що нічого не винен.

Оставить комментарий

Подробнее в Важливо!, Суд
Defolt
“Чорний понеділок”. Думка експертів

Ерік Найман, представник інвестиційної компанії Capital Times, коментуючи ситуацію на...

Defolt
“Чорний понеділок”, 15.12.2014

Сьогодні однією з найбільш важливих і обговорюваних тем в Україні...

Закрыть