Як позбутись поручительства

Поручитель

Укладаючи кредитний договір, кожен позичальник впевнений, що буде справно по ньому платити. Тому, залучаючи поручителя, не відчуває жодних докорів сумління. Але з плином часу в житті кожної людини відбуваються якісь зміни, і не завжди – в кращу сторону.

Так, позичальник, який з якоїсь причини залишився без доходу, перестає платити за кредитом, що тягне за собою ланцюжок наслідків: штраф, пеня, дзвінки, листи і звичайно ж, тиск на поручителя. Але, якщо людина дійсно потрапила у важку ситуацію, вона нічого вдіяти не може. А банк може і буде – подавши справу до суду, банк перекладає цю заборгованість на поручителя. І тут виникає цілком логічне запитання: «А поручителю це потрібно?»

Але у цій ситуації поручитель залишається без вибору і платить по кредиту, на поручительство якого погодився тільки лише з поваги до людини.

Проте, не все так безнадійно. У моїй практиці був цілий ряд прикладів, коли поручитель у процесі судових розглядів знімав з себе відповідальність і йшов від банку безкарно, незважаючи на апеляційні розгляди і всю юридичну практику банківських службовців.

Існує ряд банківських обов’язків перед поручителем, які банк не завжди виконує, а невиконання одного боку обов’язків договору автоматично знімає будь-яку відповідальність з другого учасника угоди. Тобто, якщо вийде так, що ви знайдете з боку банку порушення хоч одного з великого переліку пунктів вашого договору поруки, то суд зобов’язаний буде звільнити вас від відповідальності перед банком.

Найкраще звернутися до досвідченого юриста, який з доскіпливою скрупульозністю вивчить ваш договір і проаналізувавши вашу історію спілкування з банком, скоріше всього знайде пункти, порушені кредитором. А так як на сьогоднішній день працівники банку часто змінюються, то не виключено, що колись недобросовісний працівник допустив ряд помилок, які сьогодні вже не виправити. А значить, поруку гарантовано буде знято. Якщо врахувати суму грошей, яку банк утримає з вашої зарплати на погашення простроченого кредиту, з усіма штрафними санкціями і нарахованою пенею, то витрати на адвоката здадуться «краплею в морі».

Навіть самостійне вивчення договору поруки може дати бажаний результат. Тільки треба знати, на які саме пункти варто звертати увагу. З метою більш точно зорієнтувати вас на значущих пунктах, прошу звернути увагу на такі умови:

1. Видаючи кредит, менеджер банку зобов’язаний запропонувати поручителю ознайомитися з умовами кредитного договору. Основна частина клієнтів нехтує читанням та вивченням договорів. Тому,  балувані банкіри найчастіше не пропонують своїм клієнтам договору для вивчення, а відразу вказують, де саме потрібно поставити підпис. Таке порушення варто відзначити в суді, а суд вже буде вирішувати, важливо це чи ні.

2. Як тільки основний боржник вперше не оплатив щомісячний платіж, банк відразу ж повинен в телефонному режимі оповістити поручителя, щоб той зміг вплинути на позичальника і в подальшому не мати прострочену заборгованість. Зідзвонившись з клієнтом, менеджер кредитування повинен зафіксувати даний дзвінок у журналі телефонних звернень до клієнтів. Якби банкір своєчасно сповістив поручителя про майбутню прострочку, то відповідальний поручитель мав би можливість закрити заборгованість зі своїх особистих коштів. Так як банк проігнорував настільки важливий і відповідальний пункт договору, то він і винен в настільки запущеній ситуації. У разі відсутності дзвінка або фіксації дзвінка – такий випадок є порушенням, яке спричинило за собою ряд наслідків.

3. Через місяць з дня виходу на прострочення, банк зобов’язаний повідомити поручителя офіційним листом, який має ознайомити поручителя про розміри штрафних санкцій. Відсутність письмового повідомлення протягом перших шести місяців про існуючу заборгованість, гарантує поручителю зняття зобов’язань у справі.

4. Якщо в процесі судових розглядів з’ясовується, що банк змінив один з пунктів кредитного або гарантійного договору, при цьому не поставивши до відома одного з учасників кредитної угоди, то така угода буде піддана серйозному сумніву, і може закінчитися не на користь банку.

5. У процесі оформлення кредитного договору всім учасникам угоди належить підписати велику кількість паперу. І нерідкі випадки, коли один з учасників ненавмисно пропускає один підпис. Тоді, за всіма вимогами банківського регламенту, кредитний інспектор зобов’язаний викликати цю людину для підпису даного документа. Але на практиці, часто він сам розписується за клієнта і забуває про цей пересічний випадок. Маючи бажання зняти з себе поруку, ви повинні дуже прискіпливо оглянути всі документи, передані банком до суду, і в разі виявлення підробленого підпису захищатися, звинувачуючи банк в підробці документів. Такий поворот подій, обов’язково зіграє вам на користь.

Якщо вже сталося так, що банк подав на вас до суду, не варто сидіти «склавши руки». Постарайтеся знайти вади в їх роботі – і в нагородження отримаєте фінансову свободу.

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

6 комментариев к записи “Як позбутись поручительства”

 1. Андрій пишет:

  Ще в 2007 році став поручителем в іпотечному кредитуванні. Все було добре, поки виплачувався кредит. Коли почалися проблеми з проплатами, мені стали відмовляти в кредитах у всіх банках. Тепер хочу зняти з себе ці зобов’язання.

 2. Андрій пишет:

  Ні в якому разі не подумайте, що я захищаю банки, але…
  Але, на мій скромний погляд стаття написана хоча і юристом, але дуже поверхнево.
  Пройдемось по пунктах.
  Найперше. Текст договору поруки, зазвичай складений так, що одним підписом у кінці тексту поручитель стверджує, що ознайомився як зі змістом договору поруки, так і ряду інших документів. Як Ви думаєте, що матиме доказову силу у суді – твердження (на словах) про те, що поручителя насправді не ознайомили із умовами основного зобов’язання (кредитного договору), чи проставлений ним же підпис, який стверджує зворотнє?..
  Друге. Ні у Цивільному кодексі, ні у текстах кредитних договорів/договорів поруки за всю свою практику я жодного разу(!) не зустрічав покладання на кредитора обов’язку у телефонному режимі (!) повідомляти поручителя про виникнення простроченої/несанкціонованої заборгованості та настання у зв’язку із цим негативних наслідків для банку у вигляді припинення зобов’язання у поручителя перед банком.
  Третє. Знову ж таки, залежить, який саме із пунктів кредитного договору було змінено (до чого у цьому контексті згадується про гарантійний договір, до якого поручитель не може мати ніякого відношення – не зовсім зрозуміло. Напевне просто для “красного слівця”). Слід мати на увазі, що не всі зміни тягнуть за собою припинення зобов’язання за договором поруки, а лише ті, які збільшують відповідальність поручителя та передбачені ст. 559 Цивільного кодексу України.
  Четверте. За всіма вимогами банківських регламентів, всі документи, пов’язані із укладенням кредитного договору мають бути підписані або перед його укладенням (як от підписання договору банківського рахунку, на який власне і будуть зараховані кредитні кошти), або під час такого підписання…

  Взагалі узагальнювати і підводити під один стандарт – справа дуже невдячна, а кожен випадок із спорів із банками слід розглядати окремо. Крім цього, не слід забувати і про один із основних негласних принципів діяльності юриста – “не нашкодь!”

 3. Анастасія пишет:

  Зараз в основному банк вимагає наявність поручителів, якщо клієнт бере велику суму грошей. А у Дельта Банку, начебто, поручитель потрібен у тому випадку, якщо клієнту менше 25 років і він хоче взяти у кредит так звану техніку з групи ризику: ноутбук, плазмовий телевізор, планшет або стільниковий телефон. Так сталося і у випадку з моїм знайомим: він став поручителем, коли його друг брав у кредит планшет. Але з деяких причин по кредиту платити не зміг і прийшлося його виплачувати моєму знайомому. Якби раніше натрапили на цю статтю, могли би уникнути такої несправедливості.

 4. Христина пишет:

  Корисна стаття, покажу її своїй кумі про всяк випадок.
  В неї є подруга, котра оформлюючи кредитну картку вказала її телефон для перевірки інформації. Вже кілька місяців ця подруга не сплачує заборгованість за карткою, на дзвінки банка не відповідає. Так співробітники банку дзвонять кумі з вкрай наполегливим проханням внести гроші на картку. Відповідь, що вона не користується послугами цього банку нічого не змінює. Виходить дії банка неправомірні?

  • Вікторія пишет:

   Христино, ця ситуація взагалі нетипова. Як я розумію, Ваша кума не ставала поручителем для своєї подруги, а телефон її був вказаний лише для підтвердження особистості останньої. В цьому випадку банк явно шукає можливі шляхи впливу на позичальника, котрий не платить.Адже дієвого механізму для того, щоб примусити Вашу куму сплачувати борг по кредитній картці, просто немає. Працівники банку спрацювали вкрай непрофесійно. Замість того, щоб заручитися підтримкою людини у пошуку боржника, вони вимагають від неї грошей! Повний абсурд!

 5. Євген пишет:

  Як плачевно мало ми знаємо наші права і навіть не намагаємось дізнатись більше.
  А я то до останнього впирався б аби не стати поручителем, особливо ненадійної особи.
  А хіба завжди так легко позбутись поручительства?

Оставить комментарий

Подробнее в Порука
Поручитель
Як не стати поручителем

Часто в житті бувають ситуації, коли нам незручно відмовити родичу,...

Поручитель
Чому поручитель повинен відповідати?

Використовуючи нас як засіб заробітку, банки завжди прораховують не тільки...

Закрыть